A A A

Wojna od frontu i od zaplecza. Ślązacy w latach 1914-1918

Wystawa, przygotowana w ramach międzynarodowego projektu Traces of 1914, prezentuje I wojnę światową „od frontu i od zaplecza”. Bohaterami ekspozycji są Ślązacy pochodzący z różnych środowisk społecznych, deklarujący różną tożsamość narodową. Łączy ich jedno – wszyscy przeszli przez traumatyczne doświadczenie wojny totalnej. Myślą przewodnią są słowa Wiesława Myśliwskiego: „Wojna miesza, zrównuje, chłop czy filozof – wszyscy są do umierania”. Na wystawie oprócz okopów powszechnie kojarzonych z działaniami zbrojnymi w czasie I wojny światowej, zobaczymy m.in. dom bogatych mieszczan i robotniczą kuchnię, fragmenty szkolnej kroniki z Bogucic, a także udamy się z wizytą do lekarskiego gabinetu czy atelier fotograficznego.

Współtwórcami ekspozycji są uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego w Gliwicach, którzy zaangażowali się w poszukiwania eksponatów w swoich rodzinnych miejscowościach. Okazało się, że strychy i piwnice powiatu gliwickiego wciąż kryją prawdziwe perełki, które w muzeum zagoszczą jedynie w czasie wystawy. Od prywatnych właścicieli udało się wypożyczyć między innymi inkrustowaną macicą perłową, maszynę do szycia sygnowaną przez firmę Frister & Rossmann czy niezwykle cenny porcelanowy talerz Imari z pięknymi dekoracjami naszkliwnymi. III LO wypożyczyło natomiast archiwalia związane z Wincentym Styczyńskim.

Nie lada atrakcją jest makieta myśliwca Fokker DR-1, należącego do słynnego asa I wojny, urodzonego w dzisiejszej dzielnicy Wrocławia i związanego ze Świdnicą, Manfreda von Richthofena. Makieta, wykonana w skali 1:6 w Modelarni Powiatowej LOK w Lędzinach, dzięki półprzezroczystemu poszyciu pozwala na przyjrzenie się precyzyjnie odwzorowanym szczegółom konstrukcji. Najbardziej jednak cieszy odzew, jaki wystawa budzi wśród prywatnych kolekcjonerów. Do muzeum wciąż zgłaszają się kolejni, którzy chcą podzielić się swoimi zbiorami. Jeden z nich na potrzeby wystawy wypożyczył eksponaty związane z pułkami artylerii stacjonującymi na Śląsku, m.in. szable z zachowanymi inskrypcjami.

Finisaż wystawy. Koncert marszów wojskowych i muzyki z filmów wojennych w wykonaniu Imielińskiej Orkiestry Dętej pod dyrekcją Andrzeja Króla.
Prowadzenie: Roman Jochymczyk.
28 czerwca // godz. 16.00 // wstęp 5 zł

Imielińska Orkiestra Dęta – zespół o ponad stuletniej historii – ma w swym repertuarze zarówno utwory o charakterze religijnym, jak i świeckim, m.in. muzykę taneczną, filmową, klasyczną, operetkową, pieśni śląskie, marsze wojskowe czy aranżacje największych przebojów pop. Można usłyszeć ją podczas uroczystości miejskich, powiatowych i wojewódzkich. Wysoki poziom koncertów gwarantują tworzący ją zawodowi, utalentowani muzycy.

W ramach biletu wstępu godzinę przed koncertem specjalne oprowadzanie po ekspozycji.

Koncert współorganizowany przez Miasto Imielin.

Kurator: dr Joanna Knapik.

Pozostałe