10. Festiwal Kultury Bez Barier w Muzeum Śląskim

Festiwal Kultury Bez Barier to wielkie święto kultury dostępnej dla wszystkich i najbardziej otwarte wydarzenie w kraju. Dziesiąta, jubileuszowa edycja odbywać się będzie pod hasłem: MOŻEMY! Muzeum Śląskie także przygotowało specjalny program na tę okazję. Szczegóły poniżej.

Wydarzenia, które już się odbyły:

1.10 / sobota/ godz. 12.00-13.30 – Deaf Art-Warsztaty malarskie

Na warsztatach przybliżymy uczestnikom tajniki nurtu Deaf Art. Inspirując się obrazami amerykańskiej malarki Nancy Rourke zaprosimy do stworzenia własnych dzieł. Prace Nancy Rourke zostały zakupione do kolekcji Muzeum Śląskiego w Katowicach w 2021 roku. Obecnie można je zobaczyć na wystawie „Głusza”.

Zapisy na wydarzenie na stronie festiwalu.

Prowadzenie: Michał Justycki – edukator Muzeum Śląskiego, kurator wystawy „Głusza”

miejsce wydarzenia: Muzeum Śląskie, sala B, poziom -3

Wydarzenie prowadzone w Polskim Języku Migowym, tłumaczone na język polski mówiony. Podczas wydarzenia dostępne będą słuchawki wyciszające oraz pętla indukcyjna.

2.10 / niedziela / godz. 12.00-13.00 – Zabawy z Polskim Językiem Migowym – warsztaty dla dzieci i rodzin

Zapraszamy dzieci i rodziny na warsztaty, na których poznamy podstawowe znaki języka migowego. Poruszymy ręce, twarze i wyobraźnię.

Zapisy na wydarzenie na stronie festiwalu.

Prowadzenie:

Kinga Hołda-Justycka – fotografka, edukatorka

Klaudia Wysiadecka – projektantka graficzna, autorka książki dla dzieci

Anna Dąbrowa – koordynatorka dostępności w Muzeum Śląskim

miejsce wydarzenia: Muzeum Śląskie, sala B, poziom -3

Wydarzenie tłumaczone na Polski Język Migowy i język polski mówiony.

6.10 / czwartek / godz. 10.00-12.30 – Jak powstała Głusza – spotkanie i dyskusja z kuratorami

Spotkanie z kuratorami i twórcami wystawy Głusza na temat pracy przy projekcie wystawienniczym, w którym współpracowały osoby słyszące i Głuche. Na wystawie prezentowane są tematy komunikacji, historii, kultury i sztuki Głuchych. Chcieliśmy zaprosić młodzież zarówno słyszącą, jak i niesłyszącą, ale też zachęcić do dyskusji i zadawania pytań na temat procesu powstawania wystawy oraz współpracy osób posługujących się odmiennymi językami fonicznymi i migowymi.

Do udziału zapraszamy uczniów słyszących i głuchych oraz nauczycieli szkół średnich. Zapisy przez system festiwalu oraz pod adresem a.dabrowa@muzeumslaskie.pl

Dagmara Stanosz – antropolożka kultury, kuratorka główna wystawy „Głusza”

Michał Justycki – edukator Muzeum Śląskiego, kurator wystawy „Głusza”

Magdalena Cież – koordynatorka organizacyjna projektu „Głusza”

Kinga Hołda-Justycka – fotografka, edukatorka

Klaudia Wysiadecka – projektantka graficzna, autorka książki dla dzieci

Anna Dąbrowa – koordynatorka dostępności w Muzeum Śląskim

miejsce wydarzenia: Muzeum Śląskie, sala B, Audytorium

Wydarzenie tłumaczone na Polski Język Migowy i język polski mówiony. Podczas wydarzenia dostępna będzie pętla indukcyjna.