A A A
Szukaj
Close this search box.

100/100 – przywróćmy pamięć o powstańcach // nowa wystawa czasowa

Zapraszamy na wystawę, która stanowi prezentację 15 najciekawszych sylwetek zgłoszonych przez rodziny w ramach projektu  badawczo-popularyzatorskiego „100/100 – przywróćmy pamięć o powstańcach”.

Celem projektu jest popularyzacja biografii bohaterów okresu powstań śląskich i plebiscytu na Górnym Śląsku, pogłębienie wiedzy o tamtych wydarzeniach i zebranie materiałów dotyczących uczestników powstań śląskich i akcji plebiscytowej, a w szczególności zachęcenie potomków powstańców śląskich do zainteresowania się losami swoich przodków, ich nierzadko tragicznymi losami i podzielenie pamięcią o bohaterach naszej historii.

Na trzydziestu planszach przedstawione zostały biogramy opracowane w oparciu o relacje rodzinne i dokumenty zgromadzone m.in. w Centralnym Archiwum Wojskowym, Archiwum Państwowym w Katowicach oraz inny placówkach archiwalnych i muzealnych. Wystawie towarzyszy bogato ilustrowany katalog.

Wśród prezentowanych sylwetek są znani działacze plebiscytowi m.in. bliscy współpracownicy Wojciecha Korfantego w Polskim Komisariacie Plebiscytowym dr Maksymilian Hanke, Leonard Kuntze czy dr Maksymilian Wilimowski. Wśród innych postaci warto wspomnieć Wilhelma Chroboka – jednego z nielicznych szeregowców odznaczonych Krzyżem Srebrnym V klasy Orderu Wojennego Virtuti Militari czy też Stefanie Knapikówną – działaczkę Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska, później sekretarkę Wojciecha Korfantego. Warto zwrócić uwagę na tragiczne losy byłych powstańców w okresie II wojny światowej. Wojciech Sapeta – powstaniec z Imielina zginął w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz, późniejsi policjanci Jan Powała i Piotr Urbańczyk zostali zamordowani przez Sowietów w 1940 r. w Twerze. Karol Frelich i Mikołaj Witczak jr. po II wojnie światowej byli prześladowani i więzieni przez władze komunistyczne.

  • Patronat honorowy nad projektem objęli: Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki i Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski.
  • Organizatorem projektu jest Stowarzyszenie Pokolenie, jego współorganizatorami Muzeum Śląskie w Katowicach, Fundacja Ślązacy.pl i Towarzystwo Poszukiwań Historycznych.
  • Partnerami projektu są: Fundacja PKO BP, Fundacja KGHM Polska Miedź, Totalizator Sportowy, Węglokoks i Jastrzębska Spółka Węglowa SA.
  • Patronat medialny nad projektem: Gość Niedzielny, Radio eM, TVP Katowice i Dziennik Zachodni.

Strona internetowa projektu: www.100bohaterow.pl

 

Wstęp wolny

Wystawa czynna od 25 lutego 2022 r.  w Muzeum Śląskim w Katowicach.

 

Przedstawiamy fotorelację  z wernisażu wystawy (fot. Rafał Wyrwich):

Pozostałe ,