A A A
Szukaj
Close this search box.

Kolejna edycja "Muzeum przy kawie"

Już od lutego do kalendarza wydarzeń w Muzeum Śląskim powraca cykl „Muzeum przy kawie” – inspirujące rozmowy o sztuce i plastyce nieprofesjonalnej z udziałem publiczności oraz kustoszy Muzeum Śląskiego.

W dwa poniedziałki w miesiącu odbędą się kolejne spotkania, podczas których uczestnicy będą dzielić się wiedzą i spostrzeżeniami dotyczącymi sztuki oraz plastyki nieprofesjonalnej.

Harmonogram najbliższych spotkań:

  • 21.02, godz. 17.00 / platforma Zoom / zaprasza Sonia Wilk kustosz i kierownik Działu Plastyki Nieprofesjonalnej Muzeum Śląskiego:

„W lutym rozpoczynamy kolejny cykl spotkań pod nazwą „Muzeum przy kawie”. Tym razem porozmawiamy o rzeźbie i jej twórcach. Na początek przyjrzymy się tworzywu, które dla Muzeum Śląskiego, przede wszystkim z racji usytuowania jego siedziby, zdaje się najbardziej adekwatne –  węglowi. Minerał ten budzi obecnie wiele kontrowersji, ale my przyjrzymy się jego roli kulturotwórczej, poznamy historię rzeźby w węglu, jej twórcom i kolekcjom.”

Kolejne spotkania: 21.03, 25.04, 16.05.

  • 28.02, godz. 17.00 / platforma Zoom / zaprasza Magdalena Niziołek kustosz z Działu Sztuki Muzeum Śląskiego:

„Wracamy po zimowej przerwie! Od lutego rozpoczynamy kolejną edycję „Muzeum przy kawie”. Otrzymaliśmy od uczestników naszych spotkań kilka propozycji tematów, które chcieliby omówić podczas wspólnych dyskusji. W trakcie najbliższego wydarzenia porozmawiamy o polskiej szkole plakatu – zjawisku, które w pełni rozwinęło się po 1945 roku. To dla nas istotna gałąź sztuki, o czym świadczą liczne zbiory – posiadamy w muzeum ponad 20 tysięcy takich eksponatów Ta dziedzina grafiki użytkowej przez lata była na usługach branży filmowej, sportowej czy cyrkowej. Plakaty promowały również wszelkie święta państwowe oraz liczne krajowe festiwale. Wśród polskich grafików zajmujących się tą dziedziną sztuki mamy wielu mistrzów, klasyków, których twórczość została doceniona na całym świecie. Każdy z nich miał własny styl i posługiwał się indywidualnym językiem wizualnym, aczkolwiek możemy wskazać kilka wspólnych mianowników twórczości artystów polskiej szkoły plakatu. Niektórzy z czasem porzucili plakat na rzecz innych dziedzin sztuki, mimo tego ich spuścizna w tej dziedzinie jest godna uwagi. Zanurzymy się w tym barwnym, choć czasem monochromatycznym świecie polskiego plakatu pełnym  linii, plam oraz efektownej typografii.”

Kolejne spotkania: 14.03,11.04, 30.05.

 

Osoby, które będą chciały uczestniczyć w spotkaniach online, są proszone o przesłanie zgłoszenia mailem w danym dniu  przed każdym spotkaniem do godziny 12.00 na adres: kolekcjonujprzezycia@muzeumslaskie.pl.

Link do spotkania na platformie Zoom zostanie przesłany na podany adres mailowy.

Pozostałe ,