A A A
Szukaj
Close this search box.

Gablota holograficzna już dostępna w Muzeum Śląskim!

W kąciku gier i zabaw dla dzieci na poziomie -4 stanęła gablota holograficzna, składająca się z 9 urządzeń generujących obraz trójwymiarowy. Instalacja ta umożliwia prezentację zdigitalizowanych eksponatów ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach. 

 

Wśród obiektów prezentowanych w gablocie znajdują się m.in:

  • Domek dla lalek z mansardowym czterospadowym dachem i ścianami o konstrukcji szachulcowej , wyrób rzemieślniczy, Holandia, Chorzów,  pocz. XX w.,  z kolekcji Działu Etnologii Muzeum Śląskiego

 

Moda na domki i pokoiki dla lalek zapanowała w Europie w XVIII i w pierwszej połowie XIX wieku. W Polsce ta dziedzina zabawkarstwa nigdy nie była szczególnie rozwinięta, jednakże i w polskich domach znajdowały się tego typu zabawki.

Miniaturowe domki produkowano w zakładach rzemieślniczych głównie w Niemczech, Holandii, Anglii, Francji i we Włoszech. Na wykonanie bardzo kosztownych domków składała się praca kilku rzemieślników. Często, zwłaszcza w mniej zamożnych rodzinach, domki bywały rękodziełem zdolnego i cierpliwego rodzica. Na Górnym Śląsku domki dla lalek nazywano pupynsztubami.

 

  • Wózek dla lalek, drewno, metal, wyrób rzemieślniczy, Tarnowskie góry, 1942 r., z kolekcji Działu Etnologii Muzeum Śląskiego

zabawka - wózek dla lalek / MŚK/E/6841

 

Na początku XX wieku oraz w latach powojennych wózki dla lalek wykonywano z drewna, czasem wikliny, niejednokrotnie ciekawie zdobiono. Jedne produkowano w fabrykach i sygnowano, inne, w całości drewniane, robiono domowym sposobem, ręką ojca bądź dziadka. Od lat 70. XX wieku popularne stały się wózki na metalowych podwoziach z gondolami i budkami z tworzyw sztucznych, w najrozmaitszych kolorach. Każda z dziewczynek marzyła o wózku dla swoich lalek.

 

  • Wóz drabiniasty z para koni, drewno malowane, wyrób ręczny, wyk. Marian Łoboz, Pewel Wielka, 2014., z kolekcji Działu Etnologii Muzeum Śląskiego

wóz drabniasty, zabawka kolorowa wykonana z drewna

Zabawki ludowe zadziwiają swoją odmiennością, urzekają prostotą kształtów oraz żywą kolorystyką. Pierwotnie ich wyrobem trudniły się niemal wyłącznie rodziny ubogie, którym trudno było utrzymać się z pracy na roli. Zabawki ludowe sprzedawane były zazwyczaj na targach, odpustach czy jarmarkach. Ten kolorowy wóz  pochodzi z najstarszego i jednego z najżywotniejszych do dziś – żywieckiego ośrodka zabawkarstwa ludowego. Powstał w połowie XIX wieku.

Wykonywane tu  ręcznie drewniane zabawki – koniki, karuzelki, bryczki, kołyski, wielobarwne ptaszki – do dziś fascynują dzieci.

Pozostałe ,