Powstańcy śląscy, uczestnicy Powstania Warszawskiego

1 sierpnia 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie. Trwało 63 dni. W walkach wzięli udział również weterani walk na Górnym Śląsku z lat 1919–1921. Powstańcy śląscy mieszkali na terenie Warszawy przed wybuchem II wojny światowej. W latach 1936–1939 na terenie miasta było ich 137, którzy jako zweryfikowani członkowie należeli do Związku Powstańców Śląskich. Część z nich trafiła do stolicy po wrześniu 1939 roku, gdzie znaleźli schronienie. Zdaniem Władysława Sali, pierwszego prezesa Zarządu Głównego Oddziałów Młodzieży Powstańczej, „okupowana i powstańcza Warszawa pełna była Ślązaków, tych rodowitych i tych połączonych ze Śląskiem więzami przyjaźni i współpracy z lat międzywojennych”. Już pod koniec kampanii wrześniowej, z inicjatywy lokalnego Związku Powstańców Śląskich, założono konspiracyjną „Załogę Powstania Narodowego”, znaną również pod nazwą Związku Polski Niepodległej, a na początku października wydano pierwszy numer pisma „Monitor Informacyjny ZPN”. Pod auspicjami powstańców powstały też Kadra Polski Niepodległej, Strażacki Ruch Oporu „Skała” i „Zbrojne Wyzwolenie”. Powstańcy od 1942 roku należeli również do Armii Krajowej, m.in. Górnoślązaczka Anna Czechówna, rodem z podzabrzańskiej Sośnicy. Wchodzili też w skład Delegatury Rządu RP na Kraj, a także różnych partii politycznych.

Trudno jednoznacznie orzec, ilu weteranów powstańczych należało do ruchu oporu na terenie Warszawy, a także ilu wzięło udział w walkach w sierpniu i wrześniu 1944 roku, zarówno w działaniach bojowych, jak i na zapleczu. Byli kurierami i łącznikami, wchodzili w skład służb medycznych (np. Alfred Kolszewski, ps. „Wilczek”), pełnili w końcu funkcje dowódcze, jak np. Franciszek Rataj, były dowódca pułku pszczyńskiego, biorący udział w walkach na Woli, Starym Mieście i Muranowie, czy Remigiusz Grocholski, ps. „Brochwicz”.

• Oto nazwiska niektórych z nich:
    Arczyński Marek Jan
    Sukiennicki Hubert
    Szopiński Stanisław
    Zakrzewski Wacław

Na podstawie: Z. Kapała, Powstańcy śląscy w Powstaniu Warszawskim, „Śląsk”, nr 8 (285) z sierpnia 2019, s. 8–10.