Projekt Dźwiękowo-Fotograficzny Bogucice-Zawodzie // podsumowanie

W czerwcu odbył się finał wspólnego „Projektu Dźwiękowo-Fotograficznego Bogucice-Zawodzie” wraz z Fundacją TIFF Collective oraz MDK Bogucice-Zawodzie. Projekt składał się z dwóch etapów.

Zakładanym efektem projektu było poznanie społeczności lokalnej, historii i osób związanych z Bogucicami i Zawodziem oraz stworzenie wspólnej mapy w oparciu o poznane miejsca oraz opowieści.

A wszystko zaczęło się od Podwórkowego Zakładu Fotograficznego. Fundacja TIFF Collective w czasie czterech spotkań z mieszkańcami Bogucic i Zawodzia, nawiązując do tradycji obwoźnych zakładów fotograficznych, zachęcała do wspólnych zdjęć i dzielenia się historiami. Podobnie jak kiedyś, tak i dziś, w czasie akcji mieszkańcy mieli szansę wykonania sobie profesjonalnego portretu.

Zakończeniem pierwszego etapu było spotkanie w MDK Bogucice-Zawodzie, gdzie  odbył się pokaz z zebranych zdjęć, któremu towarzyszył specjalnie przygotowany podkład muzyczny. Każda fotografowana osoba dostała w prezencie wydrukowane zdjęcie – pamiątkę wspólnego czasu.

Drugim etapem projektu był cykl 5 spotkań warsztatowych, skupionych na pracy głównie w dzielnicy Bogucice, których efektem było stworzenie wspólnej mapy z trasami zwiedzania, ciekawymi historiami, fotografiami i dźwiękami.

W czasie spotkań uczestnicy zdobywali wiedzę na temat historii dzielnic, wymieniali się wiedzą, wspomnieniami i doświadczeniem, pracowali nad mapą oraz wzajemnie się inspirowali. Grupa wykonała bardzo dużą pracę pisząc teksty o wybranych miejscach, a także nagrywając charakterystyczne miejsca danych punktów i szukając nietypowych kadrów zdjęciowych. W czasie tego procesu skorzystaliśmy też ze wsparcia literackiego ekipy Już Tłumaczę oraz dźwiękowego Czarnego Latawca. Materiały zostały finalnie opracowane i wyselekcjonowane tak, aby stworzyć mapę spacerową po Bogucicach i Zawodziu.

Na zakończenie projektu odbył się finał – wspólne przejście po wypracowanej trasie i spotkanie w Muzeum Śląskim na podsumowaniu i poczęstunku. Mimo wielkiego żaru spacer okazał się bardzo przyjemnym podsumowaniem wielomiesięcznej pracy, okazją do świętowania efektów projektu oraz podzieleniem się z publicznością naszymi wrażeniami.

Mapy cały czas są do pobrania w obiektach partnerów (MDK Bogucice-Zawodzie ul. Markieffki 33, ul. Marcinkowskiego 13a) oraz na trenie dawnej łaźni i stolarni Muzeum Śląskiego. Gorąco zachęcamy do korzystania z nich i znalezienia swojej własnej ulubionej trasy po Bogucicach i Zawodziu!

Muzeum Śląskie

Fundacja TIFF Colectiv

MDK Bogucice-Zawodzie

Film podsumowujący projekt:

Fotorelacja:

Projekt Dźwiękowo-Fotograficzny Bogucice-Zawodzie to część oferty kulturalnej towarzyszącej projektowi „Przebudowa i adaptacja zabytkowego budynku dawnej łaźni Gwarek na magazyn studyjny Muzeum Śląskiego w Katowicach” dofinansowanego z Programu „Kultura” Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021.

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej