Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki. Już 26 sierpnia do Katowic i Muzeum Śląskiego zawita Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki.

Festiwal jest największą dotąd imprezą promującą czytelnictwo wśród dzieci. W ramach wydarzenia całe rodziny, niezależnie od pokolenia, będą mogły wziąć udział w warsztatach, spotkaniach, zabawach i innych akcjach, z których część odbędzie się w Muzeum Śląskim.

Program Festiwalu – wydarzenia odbywające się na terenie Muzeum Śląskiego:

• 26 sierpnia /piątek/

10.00-13.00 „Ty też możesz uratować świat, czyli o tym jak kreować ekologiczne postawy dzieci”. Panel dyskusyjny dla edukatorów, bibliotekarzy i rodziców

Nikt nie ma wątpliwości, że musimy bardziej zadbać o naszą planetę, by mogły się nią cieszyć kolejne pokolenia.
Potrzeba zmiany nie tylko nawyków, ale też sposobu myślenia, by działania stały się wyrazem troski i wrażliwości, a nie były realizowane z obowiązku. To bardzo międzypokoleniowy temat, bo to, co my rozpoczynamy, będą kontynuować nasze dzieci. To, co usłyszą od nas lub zaobserwują, będą powtarzać.
Jak skutecznie i naturalnie kreować ekologiczne postawy dzieci?

Między innymi na te pytania odpowiedzi szukać będą eksperci specjalizujący się nie tylko w ekologii, ale też od lat wspierający rozwój dziecka.

W panelu wezmą udział:

– Joanna Dymna-Oszek, dyrektor Biura Zarządu ING Banku Śląskiego S.A. i prezes Fundacji ING Dzieciom
– dr n. hum. Agnieszka Pasztak-Opiłka, psycholog i psychoterapeuta,
– dr Oliwia Brzeźniak-Pałgan, członkini rady programowej Fundacji Czas Dzieci,
– Katarzyna Nabrdalik, prezeska Teach for Poland,
– Iwona Brzózka-Złotnicka, przedstawicielka Stowarzyszenia Cyfrowy Dialog,
– Jolanta Wrzesińska, właściciel serwisu Ekorodzice.pl.

Panel poprowadzi: Agnieszka Karp-Szymańska, prezes Grupy Czas Dzieci, dyrektor Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki.

Wydarzenie zorganizowane we współpracy z Fundacją ING Dzieciom.

16:30 – 17:30 „Czy bycie eko się opłaca?” – ekologiczne warsztaty z Ewą Nowak, autorką książki „Jagna i ekowyzwania”

Czy bycie eko to trend, styl życia lub może konieczna zmiana świata? Co jeśli żadna z trzech opcji się nie wyklucza? Zapraszamy na warsztaty, podczas których udowodnimy, że wszystkie te teorie wzajemnie się przeplatają i uzupełniają. Mało tego – wspólnie z autorką Ewą Nowak zastanowimy się także co zrobić, aby nasze miasto było bardziej ekologiczne, jak zmieścić las w słoiku i czy warto kawałek tej niesamowitej krainy mieć zawsze przy sobie. Przyjdźcie koniecznie i sprawdźcie, jak Wam pójdą przygotowane przez nas ekowyzwania!

17:40 – 18:40 „Drugie życie książki” – warsztaty wyplatania papierowej wikliny dla początkujących

Justyna Bednarek w swojej książce „Ty też możesz uratować świat” zachęca do ponownego wykorzystania z pozoru niepotrzebnych przedmiotów. Zastanawiacie się, co zrobić ze stertą makulatury zalegającą w szafach i starymi książkami? Dobrze trafiliście! Dzięki naszym warsztatom wyplatania papierowej wikliny dowiecie się, jakie cuda można wyczarować ze starej gazety! Chcesz zostać właścicielem oryginalnej podkładki z makulatury? Przyjdź na darmowe warsztaty!

Autorskie warsztaty rodzinne stworzone pod okiem autorek książki i ekipy animatorów portalu Ekorodzice.pl.

• 27 sierpnia /sobota/

11:00 – 13:15 „EkoWyzwanie” – gra terenowa połączona ze spotkaniem z Justyną Bednarek

Jak łączyć literaturę, ekologię i nutę tajemnicy? Najlepiej grą terenową! Co odkrywamy tym razem? Oczywiście najdziksze tajemnice związane z przyrodą i środowiskiem. Przed Wami do rozwiązania zadania i questy, których nie powstydziliby się najprawdziwsi bohaterowie i śmiałkowie. Sprawdzimy też jak dobrze znacie nowe technologie i czy pomogą Wam one dotrzeć do celu. Wszystko to w murach oszałamiającego Muzeum Śląskiego, które znakomicie odda ducha rozgrywki! Nie będzie to jednak koniec przewidzianych atrakcji! Na finał tej niezapomnianej potyczki zaplanowaliśmy spotkanie autorskie z jedną z najpoczytniejszych autorek literatury dziecięcej – Justyną Bednarek. Przed nami przedpołudnie pełne wrażeń i emocji!

14:00 – 15:00 Zabawy z Polskim Językiem Migowym

Zapraszamy dzieci w wieku 5-12 lat na warsztaty, na których poznamy podstawowe znaki języka migowego. Poruszymy ręce, twarze i wyobraźnię.

Kinga Hołda-Justycka – fotografka, edukatorka
Klaudia Wysiadecka – projektantka graficzna, autorka książki dla dzieci
Anna Dąbrowa – koordynatorka dostępności w Muzeum Śląskim

13:30 – 14:30 „Drugie życie książki” – warsztaty wyplatania papierowej wikliny – II tura dla początkujących

Wydarzenie zorganizowane we współpracy z Fundacją ING Dzieciom.

16:00 – 17:30 „Nie tylko recykling, czyli jak nadać przedmiotom niepotrzebnym drugie życie” – ekologiczny warsztat artystyczny z Joanną Czaplewską

Jak wiele razy nachodzi nas myśl, ile rzeczy tak naprawdę w naszym życiu się marnuje? Zaczynając od zabawek, przechodząc przez odzież, aż po artykuły papierowe i plastikowe? Czas to zmienić! Nie mówimy teraz wyłącznie o segregowaniu śmieci i recyklingu, ale o nadaniu przedmiotom, których już nie potrzebujemy, nowych znaczeń! Być może pewne akcesoria, które znajdziecie na dnie swoich szaf bądź kufrów z zabawkami i bibelotami mogą stać się czymś zupełnie nowym – ekstrawagancką podkładką pod kubek, modnym dodatkiem do letniej stylizacji lub … PRAWDZIWYM DZIEŁEM SZTUKI? Koniecznie przyjdźcie na nasze warsztaty i stańcie się EkoArtystą!

Wydarzenie zorganizowane we współpracy z Fundacją ING Dzieciom.

Więcej informacji o wydarzeniach, warunki uczestnictwa oraz szczegółowy program wydarzeń na stronie internetowej Festiwalu.

Rezerwację miejsc na warsztaty i spotkania, poprzez stronę internetową, prowadzi organizator festiwalu.