Wakacje już się skończyły, ale skala wydarzeń i atrakcji w naszym muzeum dopiero się rozkręca. Wraz z początkiem roku szkolonego zapraszamy na oprowadzania, warsztaty, koncerty, spotkania oraz wydarzenia i zabawy całodniowe. Będzie się działo!
Oto co na Was czeka we wrześniu w Muzeum Śląskim:
- 30.09 / piątek / godz. 17:30
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „100XTeArt. Wolność Józefa Szajny”. Oprowadza Jolanta Niedoba.
Tradycyjnie w soboty i niedziele zapraszamy na oprowadzania tematyczne i ścieżki zwiedzania muzeum z przewodnikiem.
- każda sobota września (z wyjątkiem 3 września) / godz. 16.00
Rajza po Muzeum, czyli wystawy stałe w pigułce
Chcecie dowiedzieć się czym zajmowali się członkowie grupy Gwarek 58? Który kierunek w sztuce kierował się snami? Kim był „śląski Steve Jobs”? I jak duże jest dzisiejsze Muzeum Śląskie? O tym i nie tylko dowiecie się podczas Rajzy, czyli spaceru z przewodnikiem po wystawach stałych Muzeum Śląskiego. W każdą sobotę wakacji, wraz z przewodnikiem będziecie mogli poznać najważniejsze dzieła ze zbiorów Muzeum Śląskiego znajdujące się na wystawach stałych.
- każda niedziela września / godz. 11.30
Byzuch u Ferdynanda, czyli industrialny spacer po muzeum
Tych, których bardziej interesuje industrialne dziedzictwo muzeum zapraszamy na ścieżkę Byzuch u Ferdynanda. Co zostało z dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Katowice? Kim był Ferdinand? Czym jest rewitalizacja? Ile lat ma wyciągowa maszyna parowa na szybie Bartosz? Jak duże jest dzisiejsze Muzeum Śląskie? W trakcie spaceru odkryjemy jak funkcjonowała kopalnia w czasach swojej świetności, a także opowiemy jaki miała wpływ na otaczające ją miasto.
Wydarzenia, które już się odbyły:
- 2.09 / piątek / godz. 17:30
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Arcyświątkarz Wowro” w ostatni weekend wystawy. Kto nie widział ma ostatnią szansę. Oprowadzać będzie Joanna Kryszka.
- 3.09 / sobota / godz. 10:00 – 20.00 / Industriada 2022
Zapraszamy do wspólnej zabawy na naszym terenie. Zarezerwujcie sobie cały dzień! Będzie rozrywkowo, radośnie i w śląskich klimatach, w końcu nie samą pracą żyje człowiek.
Przygotowaliśmy dla Was moc atrakcji. Warsztaty, pokazy i koncerty. W programie także zwiedzanie wystaw w zrewitalizowanych dziewiętnastowiecznych budynkach łaźni, stolarni i magazynu odzieżowego.
W ramach biletu industriadowego możliwy wjazd na wieżę widokową szybu Warszawa II, z której z wysokości 40 metrów można podziwiać Strefę Kultury oraz panoramę Katowic. Ostatni wjazd 19.45.
11.00 – 12.00 i 18.00 -19.00 – Byzuch u Ferdynanda, czyli industrialny spacer po Muzeum Śląskim.
12.00 -14.00 i 15.00 – 19.00 – „Giga malowanie” – plenerowe zabawy artystyczne w ogrodzie społecznym nie tylko dla dzieci.
12.00 -14.00 i 15.00 – 19.00 – Przestrzeń aktywności rodzinnych „Dawne zabawy” w ogrodzie społecznym.
14.00 – 15.00 – Nie tylko „Janowska”. Oprowadzania po Galerii plastyki nieprofesjonalnej.
14.00 – 19.00 – Spacer węglową aleją – Kiedy węgiel był w kolorze zielonym – pokaz naukowy w namiocie w rejonie placu Fajrant.
15.00 – 17.00 – Ciekawostki znalezione w ziemi – pokaz w namiocie w rejonie placu Fajrant.
15.00 – 17.00 – Sztuka w wolnym czasie. Plener malarski dla młodzieży i dorosłych.
17.00 – 17.30 – Chór Społeczny Muzeum Śląskiego – koncert na scenie plenerowej Muzeum Śląskiego w Katowicach.
19.00 – 20.00 – Koncert Orkiestry Dętej Katowice-Kleofas – scena plenerowa Muzeum Śląskiego w Katowicach.
Pełny program wydarzenia tutaj
- 06.09 / wtorek / godz.17:00
Wydarzenie towarzyszące wystawie „100XTeArt. Wolność Józefa Szajny” – wykład Agnieszki Sieradzkiej z Muzeum Auschwitz-Birkenau pt. „Sztuka w Auschwitz” w przestrzeni wystawy tzw. kino. To opowieść o wystawie pod tytułem „Twarzą w twarz” zrealizowanej w Muzeum Narodowym w Krakowie.
- 10 – 11.09 / sobota – niedziela / Europejskie Dni Dziedzictwa „Połączeni dziedzictwem”
Zapraszamy na spotkania ze sztuką i zabytkami historii. Coś dla siebie znajdą miłośnicy malarstwa, zainteresowani historią i kulturą regionu oraz osoby chcące poznać historię Polskiego Języka Migowego i niezwykłą, a mało znaną kulturę Głuchych.
10.09 / sobota:
10:00 – 11:00 – Mozaika z Ferdynanda – wspólne poszukiwania połączeń dziedzictwa kopalni z miastem.
11:30 – 12:30 – Język migowy i wspólnota Głuchych – oprowadzanie tematyczne po wystawie Głusza.
12:30 – 14:00 – Pisz ładnie! – warsztaty dla dzieci i rodzin.
11.09 / niedziela:
14:00 – 15:00 – Inspiracje, bodźce i motywy. Co wpływa na artystę? – oprowadzanie tematyczne po Galerii polskiej sztuki nowoczesnej 1800-1945 oraz wystawie „Poza Edenem. Sztuka współczesna ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach”.
Pełny program wydarzenia tutaj
- 10.09 / sobota / godz. 18:00
Koncert w audytorium towarzyszący wystawie „Listy do Gabrysia” połączony z komentarzem słownym (rozmową nt. jazzu) Andrzeja Gruszki. Zagra Przemysław Strączek Quartet w składzie:
Przemysław Strączek – gitara
Marcin Kaletka – saksofon
Maciej Kitajewski – kontrabas
Patryk Dobosz – perkusja
- 22.09 / czwartek / godz. 11:00
Muzealny Uniwersytet Seniora – oprowadzanie po wystawie „100XTeArt. Wolność Józefa Szajny”.
- 22.09 / czwartek / godz. 18:00
„Neandertalczycy i wczesny Homo sapiens na Podhalu” – wykład prof. dr hab. Pawła Valde-Nowaka z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
- 23.09 / piątek / godz. 17:30
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Listy do Gabrysia”. Oprowadza Sonia Wilk.
- 23.09 / piątek / godz. 18:00 / Szychta Kreatywna
DZIEDZICTWO PRZEMYSŁOWE – WYZWANIE I SZANSA
Czy kobiety projektują inaczej? Co się stało z ideą „szklanych domów”? Czy i na ile dziedzictwo przemysłowe może inspirować? Jak projektować dobrze? Kto wygrał, a kto przegrał na rewitalizacji?
A rozmawiać będziemy z min: przedstawicielami gliwickiej Pracowni 44sto, Fabryki Pełnej Życia w Dąbrowie Górniczej. Rozmowę prowadzić będą: Monika Iwanowska, Magdalena Niziołek i Agata Picheń-Kowalska.
Pełny program wydarzeń w ramach Szychty Kreatywnej tutaj
- 24 – 25.09 Międzynarodowy Dzień Głuchych
Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego ustanowiła Światowa Federacja Głuchych w 1958 roku. Celem święta jest zwrócenie uwagi na problemy, prawa, obawy i osiągnięcia osób niesłyszących. Wiele wybitnych postaci na przestrzeni wieków udowodniło, że ludzi głuchych lub niedosłyszących istotnie niewiele ogranicza. Do tego grona należą między innymi: Ludwig van Beethoven, Francisco Goya, Thomas Edison. W Muzeum Śląskim w Katowicach Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego będzie celebrowany w sposób szczególny. Nasza wystawa Głusza jest bowiem przestrzenią myślenia o problemach Głuchych nie tylko od święta. Pierwsza w Europie ekspozycja poświęcona tej tematyce jest nie tylko wzorem zaangażowania we wsparcie tego środowiska, lecz także niezależnym forum wymiany poglądów o jego potrzebach.
godz. 11:30 – Maluj Migiem i z uśmiechem – spotkanie promocyjne książki i warsztaty dla dzieci.
godz. 14:00 – Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Głusza poświęcone kulturze Głuchych i artystom Głuchym. Prowadzenie Michał Justycki. Wydarzenie z tłumaczem PJM.
godz. 10:00 – 20:00 – Viktoriia Tofan, Historie opowiadane haftem, performance.
godz. 18:30 – 21:00 – Mapping na budynku Łaźni, odnoszący się do ważnych postaci ze społeczności kultury Głuchych. Autor: Tomasz Grabowski / Tajny Projekt. Wydarzenie bezpłatne.
Pełny program wydarzenia tutaj
- 27.09 / wtorek / godz. 17:00
Emisja filmu „Teatr wg Szajny” reż. J. Karpiński w przestrzeni wystawy tzw. kino. Film dokumentalny przybliżający sylwetkę artysty, prezentuje fragmenty archiwalnych spektakli i wypowiedzi Józefa Szajny.