Po raz kolejny Muzeum Śląskie uruchamia Muzealny Uniwersytet Seniora. W tym semestrze proponujemy cztery cykle: Teatr Konesera, Muzeum Konesera, Oprowadzania dla seniora oraz nowy cykl Prace Techniczne.
MUZEUM KONESERA
wstęp: 1 zł / obowiązują zapisy: 32 77 99 382, lub: warsztatymuzealne@muzeumslaskie.pl
Muzeum Konesera to cykl spotkań wokół muzealnictwa i szeroko pojętej sztuki wizualnej. Na zajęciach uczestnicy pracownicy różnych działów przybliżą im tajniki pracy z obiektami muzealnymi, dziełami sztuki, sylwetki konkretnych twórców lub zjawiska kultury.
- 26 października 2022 / godz. 11.00 – „Kawa – paliwo współczesnego świata”
Spotkanie poświęcone będzie kawie – jednemu z najpopularniejszych obecnie napojów na świecie. Porozmawiamy o tym czym jest (w sensie botanicznym) i skąd pochodzi kawa, jaka była historia tego napoju oraz o różnych ciekawostkach związanych z kawą.
- 14 grudnia 2022 / godz. 11.00 – Kolędowanie z zespołem Śląsk
Podczas marcowego spotkania poświęconego Stanisławowi Hadynie i Jego legendzie artystycznej pojawiła się propozycja spędzenia w czasie przedświątecznym wybranego przedpołudnia na kolędowaniu z udziałem wykonawców wywodzących się z największego dzieła Profesora – Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Czyniąc zadość temu zamiarowi zaprosiliśmy solistów „Śląska” do Muzeum Śląskiego, by wspólnie z Państwem stworzyli klimat bożonarodzeniowego muzykowania. Kolędowanie poprowadzi znakomity artysta Zespołu, Pan Piotr Hankus. Zachęci On nie tylko do wysłuchania kameralnych interpretacji Hadynowskich kolęd, lecz także do ich wspólnego zaśpiewania. Towarzyszyć temu będą gawędy nawiązujące do obrazów Narodzin Pańskich. W śpiewaniu z całą pewnością pomocne będą specjalnie na tę okoliczność przygotowane śpiewniki kolędowe. Zapowiada się niezwykle miłe, ciepłe spotkanie, w klimacie świątecznym.
TEATR KONESERA
wstęp bezpłatny / obowiązują zapisy: 32 77 99 382, lub: warsztatymuzealne@muzeumslaskie.pl
Teatr Konesera to podróż do świata teatru wielkich kreacji, debiutów wybitnych aktorów, reżyserów i scenografów oraz najznakomitszych adaptacji scenicznych.
- 25 października 2022 / godz. 11.00 – „Replika”, reż. J. Szajna, spektakl telewizyjny, 1988 r.
Autorski spektakl Józefa Szajny z muzyką Bogusława Schaeffera podejmuje kwestie podnoszenia się człowieka po zagładzie, cierpienia, masowego ulegania opresji. Stosowane przez Szajnę środki plastyczne nawiązują do wielokrotnie powtarzanych przez artystę symboli życia i śmierci, wolności i zniewolenia. Wykorzystywane w spektaklu używane przedmioty niosą pamięć o ludziach, stając się czasem jedynym świadectwem ich istnienia. Dynamiczna kompozycja scen dąży do nieustannego starcia aktora z materią. Spektakl poprzedzi prelekcja kuratorki wystawy „100 x TeArt. Wolność Józefa Szajny”, Jolanty Niedoby.
- 6 grudnia 2022 / godz. 11.00 – „Człowiek zaniedbuje siebie”, reż. H. Jantos
Na zakończenie cyklu spotkań poświęconych Józefowi Szajnie w setną rocznicę urodzin, Muzeum Śląskie zaprasza na film dokumentalny oddający głos samemu artyście. Józef Szajna odnosi się do swoich doświadczeń, które zdeterminowały charakter jego sztuki i kierunki poszukiwania środków artystycznych.
PRACE TECHNICZNE
wstęp bezpłatny / obowiązują zapisy: 32 77 99 382, lub: warsztatymuzealne@muzeumslaskie.pl
- 12 października 2022 / godz. 11.00 – „Ichimatsu ningyo w twórczości Gustawa Gwozdeckiego, czyli o martwej naturze”
Spotkanie odbędzie się wokół obrazu Gustawa Gwozdeckiego „Martwa natura z japońska laleczką”. Efektem pracy twórczej uczestników, będą martwe natury malowane techniką akrylową. Na każdego będzie czekała: sztaluga, płótno, paleta malarska. Zgodnie z metoda akademicką malować będziemy „z natury”.
- 16 listopada 2022 / godz. 11.00 – „Porcelana, ceramika a rzemiosło”
Prace zaprezentowane na wystawie Bogdana Kosaka „Autoportret rzemieślnika” staną się pretekstem do wspólnej rozmowy o porcelanie i ceramice o jej początkach oraz historii. Może również staną się inspiracją podczas wykonywanych prac w czasie zaplanowanego warsztatu.
- 15 grudnia 2022 / godz. 11.00 – „Jak zarobić na portrecie? Czyli o firmie portretowej Witkacego”
W części praktycznej zajęć, uczestnicy będą mieli okazję namalować portret wybranej osoby. W technice akwareli na płótnie. Taki obraz może stać się wyjątkowym prezentem lub pamiątką. Prosimy o przyniesienie zdjęcia, które będziemy kopiować.
- 19 stycznia 2023 / godz. 11.00 – „Pozdrowienia z Krakowa”
W części praktycznej, uczestnicy zapoznają się z techniką akwareli. Jest to doskonała technika do stworzenia niewielkich obrazów. Na spotkaniu, każdy z uczestników stworzy własną kartkę, pocztówkę. A wcześniej, w galerii podpatrzymy, jak z techniką akwareli radził sobie jeden z czołowych przedstawicieli akwarelistów przełomu XIX i XX w.
OPROWADZANIA DLA SENIORÓW
wstęp: 1 zł / obowiązują zapisy: 32 77 99 382, lub: warsztatymuzealne@muzeumslaskie.pl
Oprowadzania dla seniorów to niezobowiązujące spotkania z kuratorem wystawy czasowej lub jego opiekunem w dogodnej dla seniorów godzinie w czasie którego będzie można poznać oraz wgłębić się w tajniki danej wystawy.
- 22 września 2022 / godz. 11.00 – wystawa czasowa „100x TeArt. Wolność Józefa Szajny”
„100 x TeArt. Wolność Józefa Szajny” jest największą dotychczas monograficzną wystawą wybitnego polskiego scenografa, malarza, twórcy autorskich spektakli i instalacji artystycznych XX wieku. Z okazji setnej rocznicy urodzin artysty kuratorka wystawy, Jolanta Niedoba, zgromadziła ponad sto jego prac od rysunku z 1944 roku do najdojrzalszych instalacji. Cechą wspólną całokształtu twórczości Szajny jest nieustające wołanie o poszanowanie człowieka. Oprowadzanie kuratorskie pozwoli zapoznać się z sylwetką Józefa Szajny i jego twórczością plastyczną, wprowadzi również konteksty niezbędne do pełnego odbioru spektakli wyświetlanych w, znajdującej się na terenie wystawy, sali kinowej.
- 27 października 2022 / godz. 11.00 – wystawa czasowa „Głusza”
„Skąd pochodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy”, jak się komunikujemy i rozumiemy? Podczas oprowadzania opowiemy o fascynującej kulturze mniejszości kulturowo-językowej Głuchych, sztuce i znaczeniu języka w kształtowaniu naszej rzeczywistości.
- 24 listopada 2022 / godz. 11.00 – wystawa „Autoportret rzemieślnika”
„Autoportret rzemieślnika” wystawa autorstwa Bogdana Kosaka złożona z 4 instalacji przedstawiających rzemiosło z 3 perspektyw: pracy, miejsca i dziedzictwa.