Supersiódemka // 7 obiektów z warsztatu tkackiego z celtyckiej osady

„Supersiódemka” to cykl krótkich filmów, w których muzealnicy prezentują siedem wybranych przez siebie dzieł sztuki, zagadnień lub obiektów muzealnych. W kolejnym odcinku, Jacek Soida z Działu Archeologii przedstawi siedem obiektów z warsztatu tkackiego z celtyckiej osady.

W prezentowanym video przedstawiamy 7 obiektów warsztatu tkackiego z odnalezionych w osadzie celtyckiej zlokalizowanej w Samborowicach niedaleko Raciborza. Wspólnie z Archeologami z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego i wolontariuszami z całej Polski, w ostatnich latach zespół Działu Archeologii Muzeum Śląskiego w Katowicach badał pozostałości po celtyckiej osadzie na którą składało się pięć półziemianek. Na przełomie III i II wieku przed Chrystusem Celtowie prowadzili w nich rozmaitą działalność rzemieślniczą taką jak: kowalstwo, garncarstwo, bursztyniarstwo oraz tkactwo. Wszystkie odkryte przez nas budynki dostarczyły nam wielu cennych informacji o życiu Celtów z Górnego Śląska.