A A A
Szukaj
Close this search box.

Spotkania z Archeologią // Kurhan wczesnoscytyjski w syberyjskiej „Dolinie Królów” w Tuwie

Serdecznie zapraszamy na kolejny wykład archeologiczny, który odbędzie się 13 października o 18.00. Tym razem dr Łukasz Oleszczak z Uniwersytetu Jagiellońskiego opowie o wczesnoscytyjskim kurhanie w syberyjskiej „Dolinie Królów” w Tuwie.

Wykład będzie poświęcony badaniom prowadzonym na terenie Tuwy, w Azji Centralnej, w dolinie rzeki Ujuk, zwanej „syberyjską Doliną Królów”. Ekipa naukowców z Ermitażu pod kierunkiem wybitnego scytologa Konstantina Czugunowa prowadzi od kilkunastu już lat badania kurhanu książęcego Chinge Tey I, znajdującego się w zachodniej części doliny. W bezpośrednim jego sąsiedztwie znajduje się szereg innych grobowców, należących do wczesnoscytyjskiej (VIII-VI w. p.n.e.) elity plemiennej tzw. kultury ałdy-bielskiej, które uważane były za powiązane z kurhanem władcy. Dopiero jednak wykopaliska polsko-rosyjskiej ekspedycji dowiodły tego ponad wszelką wątpliwość. Kurhan, który przebadano, miał średnicę około 25 m i znajdował się dokładnie na północny-zachód od grobowca książęcego, (ważny rytualnie kierunek świata dla ludności kultury ałdy-bielskiej), w odległości około 200 m. Pod niewysokim (mocno rozoranym) nasypem znajdowały się trzy bogate pochówki osób złożonych do komór grobowych w postaci skrzyń zbudowanych na zrąb. Centralny grobowiec, należący do mężczyzny w sile wieku, był wyrabowany i znaleziono jedynie rozproszone kości zmarłego (bez czaszki), ale dwa pozostałe: pochówek młodego wojownika oraz starszej kobiety pochowanej wraz z dzieckiem, dostarczyły wielu niezwykłych odkryć.

dr Łukasz Oleszczak, pracuje w Zakładzie Archeologii Epoki Brązu Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W latach 2005-2010 kierował licznymi ratowniczymi pracami archeologicznymi związanymi z budową autostrad. Od 2012 roku prowadził badania wykopaliskowe na terenie Północnego Ałtaju. W latach 2015-2018 zrealizował projekt Północny Ałtaj we wczesnej epoce żelaza.

13 października / czwartek / godz. 18.00

wstęp: 1 zł / bilety do kupienia przed wydarzeniem

Pozostałe ,

DSF5645
Aktualności

Festiwal Gwarka / 22-23 listopada 2024

Serdecznie zapraszamy na ostatnią już edycję Szychty Kreatywnej. Podczas poprzednich Szycht rozmawialiśmy o rzemiośle i rzemieślnikach, przypominaliśmy sobie, jak wyglądały wakacje w dawnych latach, zwiedzaliśmy ogródki działkowe, a teraz wejdziemy w głąb ziemi!

Czytaj więcej »