11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości!

W tym roku także obchodzono także 100-lecie włączenia części Górnego Śląska do Polski. W ramach odrodzonej Polski funkcjonowało autonomiczne woj. śląskie z siedzibą w Katowicach. W dniu 20 czerwca 1922 roku oddziały wojska polskiego z generałem Stanisławem Szeptyckim na czele przekroczyły dawną granice polsko-niemiecką rozpoczynając tym samym uroczystości włączenia części Górnego Śląska do Polski.
Od 16 czerwca do 2 października w Muzeum Śląskim można było zwiedzić wystawę autorstwa Piotra Rygusa i Bartosza Wesołowskiego „Był to dzień niezapomniany. Droga generała Stanisława Szeptyckiego na Górny Śląsk”.
Na wystawie prezentowane były dwie równolegle rozwijające się płaszczyzny życia Stanisława Szeptyckiego: prywatną oraz wojskową. Ekspozycję uzupełniał zbiór obiektów związanych z górnośląskimi wydarzeniami 1922 roku, w którym najważniejsza jest pamiątkowa szabla ofiarowana generałowi przez władze województwa śląskiego z inskrypcją „Jenerałowi Szeptyckiemu. Lipiec 1922 Województwo Śląskie”. Ponadto można było prześledzić drogę generała Szeptyckiego na Górny Śląsk oraz poczuć atmosferę towarzyszącej przyłączeniu Górnego Śląska do Polski poprzez  liczne artefakty pochodzące ze zbiorów Archiwum Szeptyckich, będącego własnością Fundacji Rodu Szeptyckich, oraz Muzeum Śląskiego w Katowicach.