Spotkania z archeologią // Królewskie grobowce i mieszkanie przeora. Na tropie najgłębiej skrywanych tajemnic Deir el-Bahari (Egipt)

Serdecznie zapraszamy na wykład „Królewskie grobowce i mieszkanie przeora. Na tropie najgłębiej skrywanych tajemnic Deir el-Bahari (Egipt)”, który poprowadzi  prof. dr hab. Andrzej Niwiński z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Będzie to kolejne wydarzenie w ramach cyklu „Spotkanie z archeologią”.

Od ponad dwudziestu lat polscy archeolodzy prowadzący poszukiwania na skalnych zboczach okalających zespół świątyń w Deir el-Bahari, czyli w centrum nekropoli starożytnych Teb – stolicy państwa faraonów w drugim tysiącleciu p.n.e., dokonują ważnych odkryć, ujawniając największą tajemnicę tego terenu sprzed trzech tysięcy lat. Zabezpieczając znajdujące się tam królewskie grobowce, wykonano prace porównywalne z budową piramid. Polska misja archeologiczna znajduje się u progu odsłonięcia nieznanych dotąd grobowców, co będzie największym odkryciem w Egipcie od czasów znalezienia grobu Tutanchamona i z pewnością będzie z nim porównywane. W trakcie badań odsłanianych jest także wiele drobnych staroegipskich sekretów, które przyczyniają się do odtworzenia dziejów tego magicznego miejsca, aż po czasy koptyjskie u schyłku starożytności, gdy działał tam chrześcijański klasztor.

Prof. dr hab. Andrzej Niwiński (Wydział Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego) jest cenionym egiptologiem, zwłaszcza w zakresie ikonografii religijnej starożytnego Egiptu. Od ponad dwudziestu lat kieruje polsko-egipską misją archeologiczną prowadzącą badania na terenie doliny Deir el-Bahari na zachodnim brzegu Nilu w Egipcie, nieopodal świątyni królowej Hatszepsut. Od 2018 r. jest również kierownikiem tzw. Projektu Sarkofagowego Uniwersytetu Warszawskiego. W dniu 9 maja 2022 r. w Kairze został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej „za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-egipskiej współpracy naukowej w dziedzinie archeologii, za kreowanie pozytywnego wizerunku Polski w świecie”.

Więcej o badaniach prof. dr. hab. Andrzeja Niwińskiego i polsko-egipskiej misji archeologicznej tutaj.

9.02.2023 r. / czwartek / godz. 18.00

Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego 1 / sala A, poziom -3