Zmarła Bożena Sierosławska-Szajna

Z wielkim żalem zawiadamiamy, że 16 lutego 2023 roku zmarła Bożena Sierosławska – Szajna, wdowa po Józefie Szajnie, historyczka sztuki, kustoszka i kierowniczka Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie oraz kustoszka działu sztuki współczesnej w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Autorka scenariuszy wielu eksponowanych w Polsce i za granicą wystaw malarstwa, m. in. Stanisława Ignacego Witkiewicza (Kraków, Florencja, Turyn), malarzy Młodej Polski (Bukareszt, Ateny, Rzym), kolekcji Jiriego Karaska (Praga), Jana Ciąglińskiego (Kraków), światowego malarstwo z kolekcji Haliny Nałęcz oraz Mateusza B. Grabowskiego, wystawy F. Hundertwassera i Artura Nachta-Samborskiego. Pomysłodawczyni publikacji stanowiącej résumé twórczości Józefa Szajny, w którym głos oddany został przede wszystkim samemu artyście i jego dziełom. W wydawnictwie pt. Wolność Józefa Szajny, towarzyszącym ekspozycji 100 x TeArt. Wolność Józefa Szajny, znaleźć można obszerny wybór „myśli zebranych” i recenzji prasowych z całego świata, dotyczących twórczości jej męża.

Rodzinie i Bliskim składamy wyrazy współczucia.

Dyrekcja i pracownicy Muzeum Śląskiego w Katowicach

obrazek wyróżniający: Józef Szajna, „Bożena/ Bożena Sierosławska-Szajna”, 1992 r., ołówek, papier, skan wykonany w Pracowni Dokumentacji Teatru Instytutu Teatralnego, ze zbiorów rodziny Józefa Szajny