A A A
Szukaj
Close this search box.

Duchy kopalni, czyli opowieść o śląskich strachach i dziwach // nowa ścieżka zwiedzania z przewodnikiem

Kto z nas nie słyszał o beboku, niewielkiej, ale groźnej istocie, która czyha na niegrzeczne dzieci? Bebok, jako jeden z nielicznych śląskich demonów, przeniknął do powszechnej świadomości i jest dzisiaj szczególnie rozpoznawalny. Co natomiast z innymi postaciami, które zapełniały kiedyś górnośląskie opowieści i podania? Czy pamiętamy dzisiaj o utopcu, który według legend mógł zamieszkać nawet w kałuży i przysparzać nieszczęść samotnym spacerowiczom? Albo o podciepie, którego przerażone matki mogły znaleźć w kołysce zamiast swojego dziecka?

Opowieści ludowe są ważną częścią regionalnej tożsamości, a zawarte w nich przekazy, współcześnie zatarte lub niezrozumiałe, kształtowały pokolenia Górnoślązaków, właśnie dlatego poświęcamy im nową ścieżkę zwiedzania wystaw Muzeum Śląskiego. Podczas oprowadzania pt. „Duchy kopalni”, przewodnicy opowiedzą o śląskich strachach, demonach i legendach, które przez wieki rozbudzały wyobraźnię dzieci i dorosłych, pouczały i tłumaczyły istniejący świat, a dziś wzbogacają dziedzictwo śląskiej kultury i wciąż zachwycają plastycznością przekazu i humorem. Narracja ściezki jest oparta na dziełach prezentowanych w Galerii Plastyki Nieprofesjonalnej oraz budzącej największe zainteresowanie wystawie „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”. W trakcie zwiedzania będzie można posłuchać również kilku opowieści z dreszczykiem. Zapraszamy serdecznie!

Czas zwiedzania: około 90 minut.

Informacje praktyczne

  • Zwiedzanie Muzeum Śląskiego z przewodnikiem w grupach zorganizowanych wymaga wcześniejszej rezerwacji – mailowo: przewodnicy@muzeumslaskie.pl lub telefonicznie: tel. 32 2130 892, kom. 504 269 094.
  • Usługa dostępna jest od środy do niedzieli.
  • Maksymalna liczba uczestników to 25 osób. W przypadku większej ilości osób konieczne jest opłacenie kolejnego przewodnika. Większe grupy należy podzielić na mniejsze, liczące do 25 osób. Grupy rozpoczynają zwiedzanie co 25 minut.

Pozostałe ,

DSF5645
Aktualności

Festiwal Gwarka / 22-23 listopada 2024

Serdecznie zapraszamy na ostatnią już edycję Szychty Kreatywnej. Podczas poprzednich Szycht rozmawialiśmy o rzemiośle i rzemieślnikach, przypominaliśmy sobie, jak wyglądały wakacje w dawnych latach, zwiedzaliśmy ogródki działkowe, a teraz wejdziemy w głąb ziemi!

Czytaj więcej »