Opis
Praca zbiorowa pod redakcją: Jana Malickiego i Józefa Śliwioka
Syn Ziemi Śląskiej, człowiek wielkiego serca i umysłu oraz pozytywnego działania. Należał do najwybitniejszych duszpasterzy i humanistów okresu międzywojennego. Był krzewicielem polskiej kultury na Śląsku.
Ksiądz dr Emil Szramek jest autorem około dwustu publikacji z zakresu historii Kościoła, nowożytnych dziejów Śląska, historii kultury i sztuki, etnografii, socjologii, literaturoznawstwa i językoznawstwa. Był m.in. współtwórcą Towarzystwa im. św. Jacka (1917) oraz Towarzystwa Przyjaciół Nauk na Śląsku (1920). Redagował „Głosy znad Odry” i „Roczniki Nauk na Śląsku”. W roku 1935 wyróżniony został za pracę naukową Srebrnym Wawrzynem Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie. Zmarł zamęczony w Dachau 13 stycznia 1942 roku.
Obecnie toczy się postępowanie beatyfikacyjne Księdza Prałata doktora Emila Szramka. Górnośląskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Katowicach uczciło pamięć i przybliżyło postać Księdza poprzez sesję naukową – „Ksiądz dr Emil Szramek – działalność i dzieła”, która odbyła się 10 czerwca 1994 roku w Muzeum Śląskim w Katowicach. Cztery podstawowe referaty zostały przedstawione przez: prof. dr hab. Krystynę Heską-Kwaśniewicz, ks. Henryka Pykę, prof. dr hab. Jerzego Pośpiecha i prof. dr hab. Grażynę Szewczyk. Sesję naukową swą obecnością zaszczycił Ksiądz Arcybiskup dr Damian Zimoń, ówczesny Metropolita Katowicki. Uczestniczyli w niej przedstawiciele śląskiej nauki, kultury i sztuki, duchowieństwa, powstańców śląskich oraz młodzieży akademickiej, członkowie i sympatycy GTPN, jak również przedstawiciele władz administracyjnych województwa katowickiego i miasta Katowic. […].
[ze wstępu]