Opis
Praca zbiorowa
Katalog wystawy, który wraz z monografią o tym samym tytule nakreśla charakterystykę, konteksty społeczno-kulturowe oraz tło historyczne kształtowania się i rozwoju reformacji na terenie Śląska. Kuratorzy wystawy skupili uwagę na Kościele ewangelicko-augsburskim (luterańskim), który stał się punktem odniesienia do ukazania wpływu nurtu protestanckiego na rozwój kultury, sztuki, edukacji, muzyki oraz nauki w regionie.
Publikacja podzielona jest na sześć rozdziałów tematycznych: „Duchowość”, „Społeczeństwo”, „Edukacja”, „Tradycja”, „Kultura” i „Polityka”, zawiera również katalog obiektów prezentowanych na wystawie.
Sam tytuł został zaczerpnięty z cytatu Marcina Lutra: Wszystko, co się osiąga na tym świecie, osiąga się przez nadzieję[1].
Punktem wyjścia do narracji całej wystawy jest religia – moduł „Duchowość” – rozumiana jako duchowe odrodzenie, na którym opierają się inne obszary aktywności ewangelików, jak organizacja życia społecznego i kształtowanie postawy obywatelskiej, kultywowanie tradycji, rozwój języków narodowych, dbałość o edukację, kulturę duchową i materialną. Wystawa ma charakter obiektowy, ogółem na wystawie zaprezentowano łącznie 500 obiektów pochodzących od osób prywatnych, ze śląskich parafii Kościoła ewangelicko-augsburskiego oraz muzeów i innych instytucji. Obiekty uzupełniają media, wydruki fotograficzne oraz teksty narracyjne.
[„Wprowadzenie”]
Kuratorzy wystawy: Ada Grzelewska, Henryka Olszewska-Jarema, Krystyna Pieronkiewicz-Pieczko, Jan Sasor, Joanna Szeligowska-Farquhar
[1] D. Martin Luthers Werke : kritische Gesamtausgabe, Tischreden, wyd. H. Böhlaus Nachfolger, T. 3: Tischreden aus den dreissiger Jahren, Weimar 1914, WA TR 3, 3228, 22.