Opis
Red. merytoryczny: Marek Pokorný
Publikacja wydana wspólnie z Fundacją Sztuki Polskiej ING towarzyszy wystawie prezentowanej w Muzeum Śląskim od 23 listopada 2019 r. do 3 maja 2020 r.
Fundacja od 20 lat kolekcjonuje prace polskich artystek i artystów urodzonych między 1922 a 1994 r., czyli zarówno uznanych już, jak i najmłodszych twórców sztuki współczesnej. Kolekcja jest pokazywana podczas licznych wystaw organizowanych w rozmaitych galeriach i muzeach. Prezentowana ekspozycja powstała we współpracy z kuratorem i dyrektorem galerii Plato w Ostrawie Markiem Pokornym.
Opiera się na dwóch motywach przewodnich:pierwszym jest natura, troska o nią, pytania i dywagacje odnoszące się do przyszłości, do zmian, jakie musi za sobą pociągnąć ekologia;drugim jest szkatułkowa narracja charakterystyczna dla „Rękopisu znalezionego w Saragossie” Jana Potockiego, która pozwala na ukazanie mnogości pojedynczych opowieści zebranych w jednej przestrzeni łączącej je w całość.
Publikacja składa się z trzech części opisowych ilustrowanych reprodukcjami dzieł z kolekcji Fundacji. Na końcu odnaleźć można spis wszystkich prac obecnych na ekspozycji.
Spis treści
Jindřich Karásek // Alternatywa Schellinga
Marek Troszyński // Hipertekst znaleziony w „Rękopisie…”
Marek Pokorný // Duch natury, czyli jak zobaczyć echo