Arcyświątkarz Wowro

39.90  z VAT

Publikacja towarzysząca wystawie prezentowanej w Muzeum Śląskim w dniach 12 maja 2022 – 4 września 2022.

Opis

Tekst: Kinga Czerwińska, Joanna Kryszka

Publikacja towarzysząca wystawie prezentowanej w Muzeum Śląskim w dniach 12 maja 2022 – 4 września 2022. Ekspozycja była okazją do zaprezentowania kolekcji prac Jędrzeja Wawro (znanego bardziej jako Wowro, będącym gwarową wersją nazwiska beskidzkiego artysty), najwybitniejszego twórcy ludowego XX wieku, który zdaniem Emila Zegadłowicza należał jednocześnie do największych polskich rzeźbiarzy, a już na pewno był jednym z „najszczerszych polskich artystów”. Prezentowane prace pochodzą zarówno ze zbiorów Muzeum Śląskiego, jak i z Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie, Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej, Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi oraz z kolekcji prywatnej.
Publikacja zawiera obszerny wstęp, na który składają się dwa artykuły dotyczące zarówno twórczości artysty w perspektywie sztuki ludowej, jak i kolekcji jego prac w Muzeum Śląskim (jej historii oraz charakterystyki). Publikacja poza częścią opisową, którą urozmaicają nieliczne niestety fotografie archiwalne przedstawiające artystę przed jego domem czy w otoczeniu jego dzieł, zawiera pokaźną galerię prac Wowry, na którą składa się kilkadziesiąt fotografii eksponatów.

Informacje dodatkowe

ISBN

978-83-65945-24-2

Dane szczegółowe

Format 200 x 240 mm, 104 strony, oprawa miękka, papier recyklingowy z dodatkiem pozostałości po kukurydzy, ilustracje kolorowe, tekst w języku polskim, rok wydania 2022.