Serdecznie zapraszamy na „Spotkania z Archeologią”. Cykl wykładów prowadzonych przez specjalistów zaproszonych z całej Polski przybliży wiele ciekawych zagadnień związanych z archeologią. Wykłady odbywają się cyklicznie, w wybrane czwartki o godz. 18.00.
Wstęp na wykłady kosztuje 1 zł. Bilety do kupienia tylko w kasie przy wejściu na wykład.
HARMONOGRAM WYKŁADÓW:
Wieża Mad Dog Tower w Sand Canyon. W tle widać najwyższy szczyt w okolicy, Sleeping Ute Mountain (3000 m n.p.m.), położony dzisiaj w rezerwacie Indian Ute. Fot. Robert Słaboński
- 7 września 2023 / czwartek / godz. 18.00
„W poszukiwaniu indiańskiej przeszłości. Polskie badania archeologiczne w Kolorado, USA”
Na pograniczu dzisiejszych stanów Kolorado, Utah, Arizona i Nowy Meksyk na południowym zachodzie USA na długo przed przybyciem Europejczyków mieszkała ludność tzw. kultury Pueblo i innych społeczności indiańskich, które wznosiły kamienne domostwa o wysokości do czterech pięter, konstruowały kanały nawadniające na terenach półpustynnych oraz uprawiały kukurydzę, fasolę i inne rośliny. Do dzisiejszego dnia ich potomkowie zamieszkują ten region, kultywując wiele z tradycji swoich przodków.
Polskie badania archeologiczne prekolumbijskiej kultury Pueblo prowadzone są przez naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego w kilku kanionach Kolorado od 2011 roku. Dzięki nim odkryto nieznane wcześniej wielkie galerie ze sztuką naskalną (z malowidłami i petroglifami) oraz dokonano rekonstrukcji życia mieszkańców blisko czterdziestu osad położonych na stokach malowniczych kanionów, w tym systemu obrony przed napastnikami, polegającego na budowie kamiennych wież służących do przekazywania sygnałów.
Prowadzenie: prof. dr hab. Radosław Palonka, Instytut Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego
- 23 listopada / czwartek / godz. 18.00
„Archeologia i archeolodzy w książkach Agaty Christie”
O pasjonującym życiu Agathy Christie i jej inspiracjach literackich dowiemy się podczas wykładu dr hab. Agnieszki Mączyńskiej.
Agatha Christie, lady Mallowan to najbardziej znana na świecie pisarka kryminałów oraz najlepiej sprzedająca się autorka wszech czasów. Stworzyła słynne postaci literackie dwojga detektywów: ekscentrycznego Belga Herkulesa Poirota oraz starszej pani, detektyw-amator panny Marple. Większość z jej powieści i opowiadań zostało sfilmowanych, niektóre wiele razy (Morderstwo w Orient Expressie, Śmierć na Nilu czy 4.50 z Paddington). Od 1930 roku była żoną archeologa Maxa Mallowana, z którym podróżowała do wykopalisk na Bliskim Wschodzie. Region ten został później tłem kilku jej powieści.
Prowadzenie: dr hab. Agnieszka Mączyńska, Muzeum Archeologiczne w Poznaniu