Artystyczna Kooperacja / Dobiesław Gała „Metaobszary” / Mirosław Muzykant i Edgar Abraham „PORTAL jazz fusion”

Niepowtarzalne wydarzenie w Muzeum Śląskim! Trzech wyjątkowych artystów: Dobiesław Gała, Mirosław Muzykant i Edgar Abraham połączyło siły i specjalnie dla nas utworzyło artystyczną kooperację! Zapraszamy już 6 września!

Charakterystyczne dla twórczości Dobiesława Gały – artysty rzeźbiarza – jest tworzenie hybryd rysunku i rzeźby oraz malarstwa i rzeźby. Rozpoczynając od płaskiej powierzchni arkusza papieru czy podobrazia, twórca stosuje zabiegi odbiegające od klasycznego rysowania czy malowania. Nacinanie, wydrapywanie, wgniatanie czy też mnogie nawarstwianie farb, pigmentów i żywic sprawiają, że ostatecznie zmienia się definicja tego, z czym mamy do czynienia. Dzięki niezwykle wszechstronnemu podejściu do sztuki Dobiesław Gała eksploruje w swojej twórczości rozmaite obszary, łącząc zróżnicowane style i techniki.

A teraz, specjalnie dla nas, łączy siły również z muzykami! Mirosław Muzykant i Edgar Abraham, poruszeni wystawą, która jest obecnie prezentowana w Muzeum Śląskim wplotą w swój koncert PORTAL jazz fusion improwizowane utwory inspirowane twórczością Dobiesława Gały.

Program wydarzenia:

• 18.00 – 18.45 – oprowadzanie po wystawie „Dobiesław Gała. Metaobszary”
  • 19.00 – 20.15 – koncert PORTAL jazz fusion

Bilety na oprowadzanie w cenie 7 zł można kupić tutaj.

Bilety na koncert w cenie 10 zł można kupić tutaj.

Dobiesław Gała

Doktor sztuki, adiunkt w Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, a zarazem prodziekan na Wydziale Rzeźby. W 2000 roku uzyskał dyplom w pracowni profesora Mariana Koniecznego. Artysta ma na swoim koncie wiele prestiżowych nagród. Jest m.in. laureatem Grand Prix X Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego. Został również wyróżniony przez Akademię Sztuk Pięknych w Norymberdze, gdzie pracował ze światowej sławy artystą rzeźbiarzem Timem Scottem. Jego talent docenił również Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, przyznając mu stypendia twórcze. Dobiesław Gała prezentował swoje prace na ponad 90 wystawach indywidualnych i zbiorowych, w kraju oraz za granicą. Wystawy w uznanych galeriach i muzeach we Włoszech i w Szwajcarii, m.in. w Treviso, Como i Lugano, a w najbliższych czasie w Padwie i w Bibliotece Watykańskiej są dowodem na ogromne zainteresowanie jego nowatorską twórczością wśród koneserów światowej sztuki. Prace Dobiesława Gały znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych, muzeach i galeriach, zarówno krajowych, jak i zagranicznych (USA, Chiny, Włochy, Czechy, Szwajcaria, Słowacja, Francja, Niemcy).

FOTO 95 ok

Mirosław Muzykant

Kompozytor, aranżer, perkusista. Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną II st. w Zabrzu w klasie perkusji, studia I i II st. w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Śląskiego.

Jako perkusista brał udział w wielu różnych stylistycznie projektach i przedsięwzięciach. Współtworzył zespół „Impresje. Inspiracje. Incorpore” łączący muzykę klasyczną, jazz, electro, wraz  z elementami  tańca współczesnego.  W 1998 roku został członkiem legendarnego zespołu rocka progresywnego – SBB, koncertującego na największych scenach w Polsce i za granicą. Następnie rozpoczął działalność kompozytorską i dyrygencką. W 1998 roku stworzył i prowadził Miroslav Musicant Ensemble.

Laureat wielu nagród i konkursów. Posiada w swoim dorobku kilkadziesiąt nagrań, w tym płyty platynowe i złota. Nieprzerwanie gra, komponuje, aranżuje, przesuwa granice oraz łączy style muzyczne.

Edgar Abraham

Urodzony w Puerto Rico saksofonista wirtuoz, kompozytor i mistrz szesnastu instrumentów. Jego twórczość zawiera kompozycje symfoniczne, rytmy karaibskie i awangardowe improwizacje jazzowe.

W wieku trzech lat zaczął grać na skrzypcach, jako dziewięciolatek zaczął naukę gry na saksofonie, w wieku 12 lat zaczął komponować, a dwa lata później zadebiutował zawodowo z Orkiestrą Symfoniczną Puerto Rico.

W trakcie swojej bogatej kariery był nominowany i zdobywał najbardziej cenione nagrody w branży muzycznej. Jako artysta solowy ma na swoim koncie 18 wydawnictw ze swoimi oryginalnymi kompozycjami.