CZERWIE // Koncertowa oprawa muzyczna niemego filmu pt. Cud nad Wisłą / 14 sierpnia 2022 godz.19.00

Zapraszamy do udziału w koncertowej oprawie muzycznej niemego filmu pt. „Cud nad Wisłą”. Wydarzenie odbędzie się 14 sierpnia 2022 r. o godz. 19.00.

Na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, grupa Czerwie skomponowała autorską muzykę do filmu „Cud nad Wisłą” (1921) w reżyserii Ryszarda Bolesławskiego. To zrealizowany z rozmachem dramat patriotyczny, ilustrujący epizody wojny polsko-bolszewickiej. Ze względu na aktualny i budzący żywe emocje temat i doborową obsadę aktorską obraz cieszył się bardzo dużym powodzeniem wśród polskich widzów. Akcja filmu rozpoczyna się w wigilijny wieczór 1919 roku na wschodnich kresach Rzeczypospolitej w dworku rodu Granowskich. W spokojne życie bohaterów opowieści wdziera się wojna z bolszewickim najeźdźcą. Po wielu dramatycznych perypetiach, w wyniku zwycięskiego natarcia wojsk polskich z sierpnia 1921 roku, dochodzi do zasadniczego przełomu w przebiegu wojny. Sekwencje końcowe zawierają dokumentalny zapis wręczenia Józefowi Piłsudskiemu buławy marszałkowskiej w dniu 14 listopada 1920 r.

CZERWIE to niezależna polska formacja prezentująca alternatywne dźwięki z pogranicza folku, etno, sceny absurdu, teatru i filmu. Stworzyli własny niepowtarzalny styl charakteryzujący się niekonwencjonalnym wykorzystaniem instrumentów muzycznych oraz będący fuzją wielu gatunków muzycznych. Są twórcami m.in muzyki do spektaklu w reżyserii Piotra Cieplaka „Albośmy to jacy, tacy” na podstawie „Wesela” St. Wyspiańskiego (Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera, Warszawa, 2007). W swojej dyskografii muzycy mają 6 autorskich albumów. W roku 2004 zespół wydał album pt. „Padllina”. Rok 2008 przynosi limitowany projekt pt. „Otwarta Sztuka Dla Ludu”, który niejednokrotnie gościł na antenach polskich i europejskich stacji radiowych. Na płycie pojawili się aktorzy z Teatru Powszechnego (m.in M. Benoit), producenci muzyki elektronicznej i wielu innych artystów polskiej sceny muzycznej. W roku 2012 ukazała się różnorodna stylistycznie płyta „Melanż” uznana przez krytyków za jedną z najlepszych płyt wydanych Polsce w 2012 roku.

Koncert odbędzie się w Audytorium Muzeum Śląskiego w Katowicach.CZERWIE // Koncertowa oprawa muzyczna niemego filmu pt. "Cud nad Wisłą"
Bilety w cenie 10 zł do kupienia w kasach muzeum oraz online.

14.08. / niedziela / godz.19.00 // KUP BILET

Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego 1