A A A

Drzwi otwarte pracowni Działu Archeologii w ramach Europejskich Dni Archeologii!

Plakat promujący akcje ,,Europejskie Dni Archeologii'', zdjęcie rzeźbionych, niewielkich, jasnych przedmiotów.

16 czerwca zapraszamy na drzwi otwarte pracowni Działu Archeologii w ramach Europejskich Dni Archeologii!

 

Przyjdź do naszej pracowni archeologii oraz bioarcheologii i zobacz czym się zajmujemy!

Zwiedzanie dostępne w godzinach: 10:00–11:30, 12:00–13:30.

Ze względów bezpieczeństwa wejście będzie uzależnione od liczby osób przebywających wewnątrz

Wstęp wolny!

 

W kolekcji Działu Archeologii Muzeum Śląskiego w Katowicach znajdują się zabytki pozyskane w trakcie prac archeologicznych prowadzonych na stanowiskach od okresu neolitu po średniowiecze i czasy nowożytne. W ostatnich latach pracownicy Działu we współpracy z Instytutem Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego kierują badaniami terenowymi na Płaskowyżu Głubczyckim, realizowanymi w ramach Projektu Celt. Projekt ten poświęcony jest zagadnieniu obecności ludności celtyckiej na Górnym Śląsku. 

Od wielu lat działalność naukowo-badawcza Działu ukierunkowana jest również na rozpoznanie stanu i przeobrażeń środowiska w kontekście historii osadnictwa człowieka na Górnym Śląsku i w innych regionach Polski. Efektem realizowanych założeń było powstanie w obrębie Działu Pracowni  Bioarcheologii, w której są prowadzone specjalistyczne badania archeobotaniczne oraz archeozoologiczne próbek i materiałów pozyskanych podczas prac wykopaliskowych prowadzonych na Górnym Śląsku i w innych regionach Polski. 

Wyniki badań, a także pozyskane materiały stały się podstawą do zorganizowania dwóch dużych, tematycznych ekspozycji na powierzchni 700 m kwadratowych. W 2017 została otwarta wystawa Zaczęło się od ziarna. Historia roślin uprawnych, z kolei w 2019 roku wystawa Bliskie, lecz z dalekiego świata. Historia udomowienia ssaków.  Warto dodać, że jest to jedyna na Górnym Śląsku pracownia o takim charakterze.

 

Zachęcamy też do zapoznania się z ofertą Biblioteki Muzeum Śląskiego w Katowicach, która posiada w swoich zbiorach zasób biblioteczny po byłym Śląskim Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Katowicach, nieistniejącym już Śląskim Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska w Katowicach oraz przekazane w 2014 roku w depozyt zbiory Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich w Warszawie. Na zasób ten składają się książki i periodyki polskie i zagraniczne, których tematyka związana jest z ochroną zabytków i opieką nad zabytkami, w szczególności archeologicznymi. Zakres tego zasobu to również przyroda, geografia, geologia, hydrologia, ochrona środowiska.

Pozostałe ,