Serdecznie zapraszamy na nową wystawę czasową „Ekslibris – tendencje, estestyki, technologie”, którą będzie można zobaczyć w budynku głównym Muzeum Śląskiego od 20 października 2022 roku do 15 lutego 2023 roku. Kuratorami wystawy są dr hab. Krzysztof Marek Bąk i dr Karol Makles.
Wystawa w Muzeum Śląskim stanowi autorski wybór prac profesjonalnych artystów specjalizujących się w ekslibrisie i traktujących go jako szczególnie istotną część swoich poszukiwań twórczych, kontynuujących zastane idee lub świadomie wyznaczających nowe trendy sztuki ekslibrisu w ramach różnorodnych technik i stylów oraz tradycji plastycznych. Jak każdy wybór i ten obarczony jest pewnym niedostatkiem, wynikającym tak z gustu kuratora, możliwości wystawienniczych, jak i aktualnej sytuacji na świecie, gdzie pandemia uniemożliwiła nadesłanie prac zaproszonym twórcom z Chin, zaś wojna na Ukrainie ograniczyła udział artystów zza naszej wschodniej granicy. Wydaje się jednak, że zaproponowany zestaw pozwala na ogólne zorientowanie się w tytułowych estetykach, trendach i technologiach.
Na początku swojej historii ekslibris służył do oznaczania własności ksiąg. Historia, funkcja i estetyka splotły ze sobą dzieje książki i ekslibrisu w sposób, który zdawałoby się jest nierozerwalny. Jednak wraz z rozwojem naszej cywilizacji i dynamicznymi zmianami kulturowymi związek ten wyraźnie osłabł, a często wręcz przestaje istnieć. Przyczyn jest wiele, ale najważniejszą z nich jest ta, że książka stała się „towarem” powszechnym. Takim, który — jako przedmiot — wart jest coraz mniej.
Dziś ekslibris stanowi odrębną dziedzinę sztuki graficznej, przeznaczony jest głównie do kolekcjonowania. Jego fundamentalna cecha, czyli wskazywanie właściciela księgi, ewoluując stała się pretekstem do tworzenia wizualnych historii poświęconych konkretnym osobom. To piękno zindywidualizowanej opowieści, każdego z ekslibrisów, stanowi o dużej popularności tej dyscypliny sztuki wśród kolekcjonerów i artystów.
Wernisaż wystawy odbędzie się 19 października o 18.00.
Wernisaż będzie tłumaczony na Polski Język Migowy.