A A A

Europejskie Dni Archeologii / 14-17.06.2024

Serdecznie zapraszamy do świętowania z nami Europejskich Dni Archeologii! Specjalnie z tej okazji pracownicy Działu Archeologii Muzeum Śląskiego przygotowali wiele wydarzeń, które przybliżą Wam nie tylko dawne dzieje naszego regionu, ale również tajniki pracy archeologów — tej na wykopaliskach, ale przede wszystkim tej codziennej, która odbywa się w pracowniach i gabinetach po zakończeniu badań.

Europejskie Dni Archeologii zostały zainicjowane w 2010 roku przez Narodowy Instytut Archeologicznych Badań Ratowniczych we Francji w celu promowania francuskiej archeologii. Z czasem przerodził się w wydarzenie europejskie. W Polsce obchodzone są od 2019 roku. Koordynatorem wydarzeń realizowanych w ramach EDA w naszym kraju jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Muzeum Śląskie dołączyło do grona organizatorów EDA w zeszłym roku.

Szczegółowy program EDA:

  • 14 i 15 czerwca 2024 r. / godz. 10.00-11.00 i 12.00-13.00 – „Dzień jak co dzień…”. Archeologia „od kuchni” 

Archeologia kojarzy się powszechnie z wykopaliskami i odkrywaniem zabytków sprzed wielu lat. A co dzieje się z tymi zabytkami, kiedy badania się kończą? Zastanawialiście się, jak wygląda codzienna, „gabinetowa” praca archeologa? Jeśli chcecie poznać odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do Działu Archeologii Muzeum Śląskiego!

Zobaczycie jak wygląda praca przy opracowywaniu zabytków z celtyckiej osady w Samborowicach, a także czym zajmuje się archeozoolog. Pokażemy Wam różne rodzaje przedmiotów, które badają archeolodzy i gdzie trafiają odkrywane przez archeologów zabytki. Dowiecie się czym różniły się naczynia ze średniowiecza od tych z epoki kamienia (wiedzieliście, że ludzie już wtedy ich używali?), czym były gródki stożkowate i jakie zabytki odkryto w dawnych siedzibach rycerskich.

Wydarzenie bezpłatne.

Ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: przewodnicy@muzeumslaskie.pl

Miejsce: budynek Łaźni

  • 16 czerwca / godz. 12.30 – oprowadzanie autorskie po części archeologicznej wystawy „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”

W ramach wystawy stałej „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”, przedstawione są między innymi najdawniejsze dzieje Górnego Śląska. Na wystawie zaprezentowano zabytki z epoki kamienia, brązu i żelaza oraz ze średniowiecza, w tym np. wyjątkowe przedmioty z badań na osadzie kultury malickiej w Raciborzu Starej-Wsi, na cmentarzysku kultury łużyckiej w Orzechu (kolia z paciorków fajansowych) czy grodzisku wczesnośredniowiecznym w Kamieńcu. Dawne dzieje regionu przybliży wszystkim zainteresowanym st. kustosz Małgorzata Kurgan-Przybylska, kierownik Działu Archeologii Muzeum Śląskiego, podczas autorskiego oprowadzenia po części archeologicznej. Oczywiście, zachęcamy do obejrzenia przy tej okazji całej wystawy dotyczącej historii Górnego Śląska.

Bilety na oprowadzanie można kupić tutaj.

Miejsce: wystawa „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów” / budynek główny, poziom -4

  • 17 czerwca / godz. 17.00 – wykład „Ironmani Starożytności w Wojkowicach. Skąd przybyli i czym się zajmowali”

W latach 50. XX wieku w Żychcicach, czyli obecnej części Wojkowic koło Będzina, odkryto pozostałości osady kultury przeworskiej z okresu rzymskiego. 30 lat później podczas prac koło miejscowego Domu Kultury odkryto kolejne ślady po osadzie, która istniała tam prawdopodobnie w III-IV wieku. Niewykluczone, że niegdyś zajmowała dość duży obszar, a dziś w większości kryje się pod zabudowaniami.

O tej wciąż tajemniczej osadzie oraz o „Ironmanach Starożytności”, którzy tam żyli, opowiedzą Marcin Supernak i Marek Trojan.

Miejsce: Miejski Ośrodek Kultury w Wojkowicach

Pozostałe ,