A A A

Europejskie Dni Dziedzictwa 2022 w Muzeum Śląskim // 10-11 września

Tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa odbędą się w weekend 10-11 września 2022 r. pod hasłem „Połączeni dziedzictwem”. Jak co roku, z tej okazji przygotowaliśmy interesującą i zróżnicowaną ofertę. Zapraszamy na spotkania ze sztuką i zabytkami historii. Coś dla siebie znajdą miłośnicy malarstwa, zainteresowani historią i kulturą regionu oraz osoby chcące poznać historię Polskiego Języka Migowego i niezwykłą, a mało znaną kulturę Głuchych.

Europejskie Dni Dziedzictwa (EDD) to inicjatywa związana z popularyzacją dziedzictwa kulturowego, nazywana również „świętem zabytków”. Dlatego w programie nie może zabraknąć m.in. prezentacji mniej znanych wydarzeń i zjawisk z dziejów kopalni Ferdynand (Katowice). W sobotę 10 września od godziny 10.00 zapraszamy na „Mozaikę z Ferdynanda czyli wspólne poszukiwanie połączeń dziedzictwa kopalni z miastem”, które poprowadzi Piotr Rygus. Już teraz warto wspomnieć, że w przyszłym roku zostanie zorganizowana w Muzeum wystawa z okazji jubileusz 200-lecia kopalni „Ferdynand” przedstawiająca m.in. różnorakie płaszczyzny łączące zakład wydobywczy i społeczność lokalną. W ramach EDD odbędzie się wykład popularnonaukowy oraz spotkanie z osobami chcącymi wesprzeć powstanie wystawy. Po wystąpieniu każdy z uczestników będzie miał możliwość dołożenia swojego „kawałka mozaiki” w formie wspomnień czy pamiątek z archiwów domowych.

Wspólnotę Głuchych i zainteresowanych językiem migowym zapraszamy od godziny 11.30 do 12.30 na wystawę „Głusza”. Na podstawie zgromadzonych eksponatów i materiałów filmowych kuratorzy Dagmara Stanosz i Michał Justycki opowiedzą o historii Polskiego Języka Migowego i niezwykłej, a mało znanej kulturze Głuchych. Zwrócą uwagę na rolę barier komunikacyjnych pomiędzy słyszącą większością a niesłyszącą mniejszością i ich konsekwencjami dla obu grup. Wydarzenie tłumaczone będzie na Polski Język Migowy i język polski mówiony. W godzinach od 12.30 do 14.00 zapraszamy na „Warsztaty dla dzieci i rodzin – Pisz ładnie!”. Zróżnicowane liternictwo i ciekawe układy tekstów na wystawie czasowej „Głusza” będą punktem wyjścia do „zabawy w pisanie”. Dzieci będą mogły tworzyć teksty ze znaków gotowych lub zaprojektowanych przez siebie, przy okazji rozważając znaczenie wynalazku pisma dla rozwoju naszej cywilizacji

W niedzielę 11 września w godzinach od 14.00 do 15.00 zapraszamy na „Inspiracje, bodźce i motywy. Co wpływa na artystę?”. Spotkanie odbędzie się w Galerii polskiej sztuki nowoczesnej 1800-1945 oraz na wystawie „Poza Edenem. Sztuka współczesna ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach” (miejsce: poziom -2). Magdalena Niziołek z Działu Sztuki podczas oprowadzania autorskiego przez meandry dwóch wystaw, umożliwi uczestnikom spojrzenie na dorobek polskich artystów z innej perspektywy. Pokaże również przenikanie się świata sztuki i literatury oraz wpływ tendencji artystycznych z zagranicy na sztukę polską. Natomiast w dziełach sztuki współczesnej zwróci uwagę na czerpanie z dziedzictwa polskiego malarstwa dawnego i nie tylko. Oprowadzanie będzie próbą osadzenia polskiej sztuki w kontekście dziedzictwa regionalnego, ogólnokrajowego oraz europejskiego.

 

Podczas Europejskich Dni Dziedzictwa bilet wstępu do Muzeum Śląskiego w Katowicach kosztuje tylko 1 zł.

 

Program Europejskich Dni Dziedzictwa:

  • 10 września / sobota

10.00-11.00 Mozaika z Ferdynanda – wspólne poszukiwania połączeń dziedzictwa kopalni z miastem

Prowadzenie: Piotr Rygus

Miejsce: Sala A

Po wykładzie odbędzie się dyżur dla  zainteresowanych podzieleniem się własnymi wspomnieniami. Dyżur potrwa ok. 2 godzin (11.00-13.00)

 

11.30-12.30 Język migowy i wspólnota Głuchych – oprowadzanie tematyczne

Prowadzenie: Dagmara Stanosz, Michał Justycki

Miejsce: wystawa „Głusza” w budynku łaźni

Wydarzenie tłumaczone na Polski Język Migowy i język polski mówiony.

Ilość miejsc ograniczona // KUP BILET

 

12.30-14.00 Pisz ładnie! – warsztaty dla dzieci i rodzin

Prowadzenie: animator zewnętrzny

Miejsce: wystawa „Głusza” w budynku łaźni

Ilość miejsc ograniczona // KUP BILET

 

  • 11 września / niedziela

14.00-15.00 Inspiracje, bodźce i motywy. Co wpływa na artystę? – oprowadzanie tematyczne

Prowadzenie: Magdalena Niziołek

Miejsce: Galeria polskiej sztuki nowoczesnej 1800-1945 oraz wystawa „Poza Edenem. Sztuka współczesna ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach”

Ilość miejsc ograniczona // KUP BILET

„Europejskie Dni Dziedzictwa” to część oferty kulturalnej towarzyszącej projektowi „Przebudowa i adaptacja zabytkowego budynku dawnej łaźni Gwarek na magazyn studyjny Muzeum Śląskiego w Katowicach” dofinansowanego z Programu „Kultura” Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021.

Rewitalizacja dawnej łaźni Gwarek 1               Zwiększenie dostępności Muzeum Śląskiego w Katowicach dla osób ze szczególnymi potrzebami – etap II 5                    Rewitalizacja dawnej łaźni Gwarek 24

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej

Pozostałe ,