Europejskie Dni Dziedzictwa 2024 w Muzeum Śląskim // 14 września

Tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa odbędą się w sobotę, 14 września pod hasłem „Szlaki. Sieci. Połączenia”. Jak co roku opracowaliśmy atrakcyjną i różnorodną ofertę. Zapraszamy na spotkania ze sztuką i zabytkami. Coś dla siebie znajdą zainteresowani historią i kulturą regionu oraz rodziny z dziećmi.

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, mająca na celu promowanie zabytków.

W programie, oprócz propozycji merytorycznych skierowanych do zainteresowanych podążaniem industrialnymi szlakami, znalazły się też zajęcia artystyczne dla dzieci

14 września o godz. 11.00 zapraszamy na oprowadzanie „Zielonym szlakiem. Szlakiem kopalni” po terenie Parku Boguckiego i dzielnicy Bogucice, a o godz. 16.00 na oprowadzanie po terenie Muzeum Śląskiego „Byzuch u Ferdynanda”, by w trakcie spaceru z przewodnikiem odkryć, jak funkcjonowała kopalnia w czasach swojej świetności.

Natomiast o godz. 12.30 zapraszamy rodziny z dziećmi na warsztaty artystyczne „A może by tak kolaż?”, podczas których będą mogły puścić wodze fantazji.

Program Europejskich Dni Dziedzictwa:

14 września / sobota

• 11.00 – Zielonym szlakiem. Szlakiem kopalni

Średni czas trwania: ok. 60-90 minut

Bilet za 1 zł uprawniający do wejścia na wystawy stałe i tymczasowe w dniu wydarzenia

Dostępne tłumaczenie PJM

Oprowadzanie „Zielonym szlakiem. Szlakiem kopalni” po terenie Parku Boguckiego i dzielnicy. Da wam odpowiedzi na takie pytania jak: Czy obecna roślinność w mieście odzwierciedla krajobraz miniony? Jak wcześniejsza obecność kopalni wpłynęła na obecną strukturę dzielnicy? Jak w nazwach nawiązuje się do nieczynnej już KWK „Katowice”?

KUP BILET

• 12.30-14.00 – Warsztaty artystyczne/kolaż „A może by tak kolaż?”

Warsztaty rodzinne, limit 10 rodzin

Bilet rodzinny za 5 zł (max. 2 osoby dorosłe + dzieci) uprawniający do wejścia na wystawy stałe i tymczasowe w dniu wydarzenia

Malowanie akrylem czy akwarelą? Rysowanie kredką świecową bądź pastelową? A może coś do wyklejania bibułą? Mamy wszystko! Każdy znajdzie technikę idealną dla siebie, a jeśli wybór okaże się zbyt trudny, nic nie stoi na przeszkodzie, aby je ze sobą połączyć. Ogranicza Was tylko wasza własna wyobraźnia.

KUP BILET

• 16.00 – oprowadzanie „Byzuch u Ferdynanda”

Prowadzenie: przewodnicy Muzeum Śląskiego

Średni czas zwiedzania: ok. 60 minut

Spacer industrialny z przewodnikiem, który pozwoli Wam odkryć, jak funkcjonowała kopalnia w czasach swojej świetności, a także usłyszeć o tym, jaki miała wpływ na otaczające ją miasto.

Przewodnicy Muzeum Śląskiego opowiedzą o historii kopalni „Ferdynand” i o tym, jak wygląda jej dziedzictwo we współcześnie