Ferie zimowe w Muzeum Śląskim

Zachęcamy do spędzenia ferii w Muzeum Śląskim w Katowicach. W dniach 29 stycznia – 11 lutego 2024 roku zapraszamy do odwiedzenia naszych wystaw stałych i czasowych zarówno grupy półkolonijne, jak i rodziny z dziećmi oraz indywidualnych zwiedzających – każdy znajdzie coś dla siebie.

HARMONOGRAM WYDARZEŃ DLA RODZIN Z DZIEĆMI:

Fot. TPN 2
  • 30.01., godz. 15.00 – Bezpieczni w górach / warsztaty dla dzieci w wieku 8-12 lat

Zima w Tatrach jest piękna ale potrafi być też niebezpieczna. Na zajęciach będziemy mówić o tym, jak przygotować się do wyjścia zimą w góry oraz jak obliczyć czas przejścia z pomocą mapy. Poznamy podstawowe elementy wyposażenia górskiego turysty i sami zapakujemy plecak na zimową wycieczkę. Nie zabraknie też opowieści o mieszkańcach Tatr, których można spotkać podczas górskich wędrówek oraz w  jaki sposób radzą sobie zimą. Będziemy również trenować obsługę sprzętu lawinowego, poznając podstawowe zasady Lawinowego ABC.

Wstęp: 1 zł / KUP BILET

UWAGA: Opiekunowie są zobowiązani do wykupienia biletu w cenie 1 zł w KASIE MUZEUM PRZED ZAJĘCIAMI !

• 7.02, godz. 11.00 – „W głąb ziemi” – czy czarny może inspirować / linorytnicze warsztaty rodzinne

Kolor nieodłącznie kojarzony z kopalnią to czerń. Czy po ten kolor często sięgają artyści? W poszukiwaniu czerni udamy się na wystawę Galerii Plastyki Nieprofesjonalnej, aby porozmawiać o czarno-białych grafikach i inspiracjach twórców działających w tej dziedzinie. Podczas twórczej części spotkania sami zmierzymy się z tą barwą tworząc własne linoryty.

Z racji na użycie podczas części praktycznej dłuta do linorytu – ten etap pracy wykonuje tylko osoba dorosła bądź dziecko za zgodą opiekuna. Część projektową, przeniesienie wzoru na linoleum oraz pamiątkowe odbitki uczestnicy wykonują wspólnie!

Podczas warsztatów można się pobrudzić!

Wstęp: 1 zł / KUP BILET

UWAGA: Opiekunowie zobowiązani są do wykupienia biletu w cenie 1 zł w KASIE MUZEUM PRZED ZAJĘCIAMI !

Warsztaty w ramach Szychty Kreatywnej 2024.

Grupa dzieci w czasie zajęć edukacyjnych.
  • 8.02, godz. 11.00 – „W głąb ziemi” – czy czarny może inspirować / linorytnicze warsztaty rodzinne

Podczas warsztatów można się pobrudzić!

Wstęp: 1 zł / KUP BILET

Warsztaty w ramach Szychty Kreatywnej 2024.

WYDARZENIA DLA GRUP PÓŁKOLONIJNYCH:

Warsztaty dla grup półkolonijnych odbywają się od wtorku do piątku, na zapisy. Warsztaty mają lekką, wypoczynkową formułę. Nie są nastawione na przekaz konkretnej wiedzy, ale miłe spędzenie wolnego czasu, operują metodą edukowania poprzez zabawę i ekspresję twórczą.

Tematy do wyboru:

Fot. TPN 2
  • Bezpieczni w górach / Warsztaty dla dzieci z klas II, III, IV i V

Zima w Tatrach jest piękna ale potrafi być też niebezpieczna. Na zajęciach będziemy mówić o tym, jak przygotować się do wyjścia zimą w góry oraz jak obliczyć czas przejścia z pomocą mapy. Poznamy podstawowe elementy wyposażenia górskiego turysty i sami zapakujemy plecak na zimową wycieczkę. Nie zabraknie też opowieści o mieszkańcach Tatr, których można spotkać podczas górskich wędrówek oraz w jaki sposób radzą sobie zimą. Będziemy również trenować obsługę sprzętu lawinowego, poznając podstawowe zasady Lawinowego ABC.

Termin: 30-31 stycznia
Godziny warsztatów:
– 30 stycznia – 11:00, 13:00
– 31 stycznia – 9:00, 11:00, 13:00
każdy warsztat będzie trwał ok 2 godzin (część warsztatowa i część praktyczna)

Maksymalna liczba uczestników: 20
Koszt – 1 zł

Zgłoszenia pod nr. tel. 32 77 99 382 lub mailowo na adres lekcjemuzealne@muzeumslaskie.pl

• Pejzaż górski

Podczas spotkań feryjnych nasze spojrzenia powędrują wysoko w góry aby zobaczyć jak postrzegała je polska, wybitna himalaistka Wanda Rutkiewicz. Czy ośnieżone szczyty to tylko i wyłącznie niekończące się morze bieli? Czy Wam również będą kojarzyć się ze spokojem i wolnością? Porozmawiamy o tym podczas spotkań na wystawie „Spojrzenie z góry. Archiwum Wandy Rutkiewicz”. Każde spotkanie zakończy się pracą plastyczną w technice pastelu.

Termin: wtorek– piątek, godz. 10.00 i 11.30

Koszt – 7 zł

Plakat promujący zabawy edukacyjnej ,,Na tropie Tomka''.
  • „Na tropie Tomka” – interaktywna zabawa w przestrzeni edukacyjnej

Gdzie jest Tomek Wilmowski, bohater książek Alfreda Szklarskiego? Poszukiwania w pełnej atrakcji przestrzeni połączone ze zbieraniem pieczątek w notesie podróżnika, pomogą odkryć tajemnicę zniknięcia Tomka.

Termin: wtorek– piątek, godz. 10.00, 11.30, 13.00

Koszt – 7 zł