Serdecznie zapraszamy na nowy cykl warsztatów dla dzieci 8-12 lat i ich opiekunów, prowadzonych z wykorzystaniem metod Universal Design for Learning.
Warsztaty prowadzone są w małych grupach, przyjazne dzieciom o wysokiej wrażliwości sensorycznej, z udziałem tłumacza polskiego języka migowego.
Sztuka i nauka wzajemnie się „podglądają”, a dzieci potrafią zadawać najciekawsze pytania. Warsztaty są propozycją dla opiekunów z dziećmi, którzy chcą wejść w relacje z samymi sobą, sztuką i nauką.
Prowadzenie, dodatkowe informacje: Dagmara Stanosz d.stanosz@muzeumslaskie.pl
Tłumaczenie na PJM: Karolina Rogowska
Cena biletu: 9 zł od dziecka, 1 zł od opiekuna
Terminy i tematy warsztatów:
PIKSEL
24.02. / sobota / godz. 11.00
Czy jeśli oko może nas oszukać, my możemy oszukać oko?
Warsztaty pozwalają zwrócić uwagę na relacje między światem przyrody i sztuki, różnymi sposobami postrzegania. Podczas zajęć wykorzystamy narzędzia optyczne m.in. lupy, mikroskop elektroniczny oraz metodę pikselizacji. Inspiracją będą prace Jerzego Rosołowicza i Chucka Close’a.
Bilety do kupienia w kasach lub tutaj
-
AKCJA
23.03. / sobota / godz. 11.00
Jak brzmią kolory?
Warsztaty będą okazją do wizualizacji emocji za pomocą barw, faktur, ekspresji ciała. W dialogu z pracami mistrzów sztuki gestu. W warsztacie zostaną wykorzystane worki sensoryczne oraz muzyki o częstotliwości 432 Hz – dźwięków natury. Warsztat sensoryczny będzie inspiracją do zabawy malarskiej.
Bilety do kupienia w kasach lub tutaj
-
PLAMA
27.04. / sobota / godz. 11.00
Czy kolory, które widzimy istnieją naprawdę?
Warsztaty inspirowane impresjonizmem, obrazami Williama Turnera oraz Józefa Pankiewicza będą okazją do spotkania z tematem barwy, światła, iluzji optycznej, fizjologii oka i percepcji obrazu. Zainspirowani puentylizmem stworzymy wiosenne pejzaże.
Bilety do kupienia w kasach lub tutaj
I KROPKA
25.05. / sobota / godz. 11.00
Co lewa strona robi z prawą i po co?
Warsztaty będą okazją do przyjrzenia się samemu sobie z perspektywy neurologicznej i malarskiej. Warsztat ruchowy z wykorzystaniem ćwiczeń integracji bilateralnej oraz Ruchu Rozwijającego Weroniki Scherborne będzie inspiracją do interpretacji dzieł Wasilija Kandinsky’ego oraz prac Stanisława Wyspiańskiego (mało znanego rysunku komórki oraz prac z kolekcji MŚ).
W ramach warsztatu powstaną formy abstrakcyjne, które finalnie przełożymy na formę wypukłodruku, umożliwiającego odczytanie za pomocą dotyku
Bilety do kupienia w kasach lub tutaj
- Interaktywny wykład dla opiekunów i dzieci w ramach cyklu „I KROPKA”.
25.05.2024 / sobota / godz. 16:00
Prowadzenie: dr Jacek Francikowski, Uniwersytet Śląski
Zapraszamy na interaktywny wykład poświęcony zrozumieniu tajemnic działania zmysłu wzroku. Podczas spotkania uczestnicy będą mieli okazję zgłębić tajniki budowy i działania układu wzrokowego – jednego z najbardziej skomplikowanych i fascynujących zmysłów człowieka. W trakcie warsztatów uczestnicy odkryją budowę i działanie oka, zrozumieją, co dzieje się ze światłem w oku i jak jest ono przetwarzane przez mózg, aby stworzyć odwzorowanie świata. Poprzez interaktywny wykład, dyskusję i doświadczenia, będziemy zgłębiać mechanizmy ostrości widzenia, percepcji kolorów, głębi i ruchu oraz inne aspekty funkcjonowania układu wzrokowego. Warsztaty będą stanowiły połączenie teorii i praktyki, co umożliwi uczestnikom lepsze zrozumienie zasad działania zmysłu wzroku oraz wpłynie na ich codzienne doświadczenia związane z percepcją otaczającego świata. Zajęcia będą tłumaczone na polski język migowy.
Bilety do kupienia w kasach lub tutaj