A A A
Szukaj
Close this search box.

Jesień i zima w Muzeum Śląskim. Co czeka zwiedzających?

Już od września zapraszamy do zwiedzania nowych wystaw czasowych. Pierwsza dostępna od 6 września, a kolejne będą otwierały się co miesiąc aż do grudnia.

Zachęcamy do poznania naszych nowych ekspozycji!

6.09.2024–12.01.2025

Janina, Henryk, Anna. Ludzie i porcelana

Kuratorzy: Bogdan Kosak, Magdalena Niziołek
Partner wystawy: Muzeum w Gliwicach, Porcelana Bogucice
Patronat medialny: Szkło i ceramika

Wystawa Janina, Henryk, Anna. Ludzie i porcelana prezentuje historię Zakładów Porcelany „Bogucice” w Katowicach, które działały od 1950 do 1993 roku na terenie dawnej Fabryki Porcelany „Giesche”. Ekspozycja pokazuje przekrój produkowanych przez fabrykę wyrobów, takich jak serwisy stołowe, wazy, galanteria oraz małe formy rzeźbiarskie, uwzględniając zarówno ikoniczne fasony (Epos i Luna), jak i mniej znane (Janina i Roxana). Wspomnienia byłych pracowników fabryki ukazują nie tylko techniczne aspekty produkcji, ale także codzienne życie i emocjonalny związek z miejscem pracy. Wystawa podkreśla znaczenie człowieka w procesie produkcji porcelany oraz zespołowy charakter tego rzemiosła.

Czarno-białe zdjęcie przedstawia kobietę w fartuszku, trzymającą talerze. Wokół niej na podłodze leżą talerze, a w tle widać półkę wypełnioną talerzami i dzbankami.
Grafika przedstawia pomnika żołnierza z karabinem skierowanym do góry. W tle widoczne są malowidła dwóch postaci z uniesionymi rękami, a z nieba spada złoty deszcz.

4.10.2024–29.06.2025 

Bastion. Artyści ukraińscy o wojnie 

Kuratorzy: Joanna Szeligowska-Farquhar, Kostiantyn Trachuk 

Wystawa Bastion. Artyści ukraińscy o wojnie w Muzeum Śląskim w Katowicach to międzynarodowy projekt prezentujący artystyczne reakcje na wojnę w Ukrainie, ukazujący jej brutalny wpływ na społeczeństwo. Ekspozycja, zawierająca około 160 dzieł ukraińskich artystów, stanowi bezpośrednie świadectwo dramatu narodu walczącego o suwerenność, a także odzwierciedla osobiste tragedie twórców. Dzieła, powstałe w ekstremalnych warunkach, różnią się stylistycznie i tematycznie, co podkreśla niezwykłą kreatywność artystów mimo trwającego konfliktu. Wystawa jest emocjonalnym i artystycznym manifestem przypominającym o trwającej wojnie.   

Wystawa została objęta Honorowym Patronatem Ministry Kultury i Dziedzictwa Narodowego – pani Hanny Wróblewskiej.  

25.10.2024–2.02.2024

12. Triennale Grafiki Polskiej

wystawa pokonkursowa

Kurator: Marcin Białas
Koordynacja: Łukasz Szostkiewicz

12. Triennale Grafiki Polskiej to konkurs, a w jego następstwie wystawa eksponowana w przestrzeni Łaźni Muzeum Śląskiego będąca przeglądem najnowszych osiągnięć w grafice artystycznej organizowana we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach. Prezentuje zarówno tradycyjne techniki graficzne, takie jak druk płaski, wklęsły i wypukły, jak i nowoczesne formy, w tym digital art oraz eksperymentalne działania z nietypowymi obiektami i formami przestrzennymi. Triennale służy jako platforma do ukazania aktualnych trendów w dziedzinie grafiki artystycznej oraz odkrycia nowych, obiecujących talentów, których dzieła, podobnie jak w poprzednich latach będą mogły wzbogacić zbiory kolekcji grafiki Muzeum Śląskiego.

Obraz przedstawia zachód słońca z czerwonym niebem. Wokół widać zielone pagórki i idące postacie. Na środku znajduje się droga, po której jadą rowerzyści.

8.11.2024–25.05.2025

Krawczuk(owie). W poszukiwaniu Arkadii

Kuratorka: Sonia Wilk

Wystawa przypomina twórczość pochodzącej z Podola i przybyłej do Gliwic rodziny Krawczuków, skupiając się na Bronisławie, najbardziej znanym członku rodziny, którego prace znajdują się w polskich muzeach i zagranicznych kolekcjach, m.in. w Szwajcarii, Holandii i Niemczech. Wystawa ukazuje jego artystyczną ewolucję – od doskonałego opanowania rzemiosła malarskiego po świadome uproszczenia inspirowane twórczością serbskich malarzy naiwnych. Oprócz twórczości Bronisława prezentowane będą prace jego żony Wandy oraz dzieci, Eugeniusza i Zofii, które ukazują ich indywidualność i oryginalność. Wystawa opowiada także o losach ekspatriantów, ich trudnościach w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości, niespełnionych nadziejach i poszukiwaniach szczęścia.

6.12.2024–9.03.2025

Toshihiro Hamano, Piękno Japonii tradycja i nowoczesność
Muzeum Śląskie w Katowicach we współpracy z ASP Katowice

Kuratorzy: Sybilla Skałuba, Artur Masternak
Koordynacja: Łukasz Szostkiewicz

Wystawa twórczości Toshihiro Hamano Piękno Japonii – tradycja i nowoczesność, wybitnego japońskiego grafika, rzeźbiarza i malarza, to skrzyżowanie kultur, filozoficzne spotkanie Wschodu i Zachodu oparte o działania zgodne z koncepcją Zen w której pustka, umożliwia elementom, nawet przeciwstawnym czy sprzecznym, funkcjonowanie jako całość. Ekspozycja zawiera kluczowe dzieła artysty, w tym Ilustrowane życie księcia Shotoku oraz Piękno Japonii – tradycja i nowoczesność. Hamano łączy tradycyjne techniki z nowoczesnymi formami, tworząc prace odzwierciedlające unikalną estetykę Japonii

Wnętrze galerii, ściany są czarne i ułożone prostopadle do siebie. Na ścianach wiszą czarno-białe obrazy. Na środku, bokiem, stoi mężczyzna.

Pozostałe ,

foto na stronę
Aktualności

Miasta Idei / Park Muzeum Śląskiego

17 września o godz. 16 w Muzeum Śląskim w Katowicach “Gazeta Wyborcza” organizuje kolejne spotkanie w ramach cyklu “Miasta Idei”. Hasłem przewodnim wydarzenia jest “Zielona Strefa Kultury”.

Czytaj więcej »