Kostka do gry znaleziona w Samborowicach została Unikatowym Artefaktem 2023

Kostka do gry znaleziona w Samborowicach uzyskała tytuł „Unikatowego Artefaktu 2023 roku” wg magazynu popularnonaukowego „Archeologia Żywa”.

Artefakt znaleziony podczas 11. sezonu badań wykopaliskowych w Samborowicach wykonany został z kości lub poroża. Podobne kostki do gry znane są przede wszystkim z tzw. osad centralnych z terenów Dolnej Austrii, Czech i Moraw. Rzadko odkrywa się je w mniejszych osadach podobnych do tej z Samborowic. Ze względu na nikłe prawdopodobieństwo rzucenia kostką tak, aby upadła na mniejsze dwa boki, będące podstawami, zazwyczaj wartościami 3, 5, 4 i 6 oznaczano dłuższe boki. Zdarzały się odstępstwa od tej reguły jak na przykład powielanie niektórych wartości. W przypadku kostki z Samborowic boki oznaczono jedynie dwoma najwyższymi wartościami, tj. 5 i 6. Nie mamy pewności, czy było to fałszerstwo, czy też wykorzystywano przedmiot do nieznanej nam dzisiaj gry.

Znaleziona zabytek okazał się być najstarszą kostką do gry na obszarze Polski!

Pełne wyniki plebiscytu Archeologiczne Sensacje 2023 możecie znaleźć tutaj

Podsumowanie 11. sezonu badań wykopaliskowych w Samborowicach możecie przeczytać tutaj.
kostka fot. Rafał Wyrwich