A A A

Kukiełkowa szopka kolędnicza

Od 12 grudnia w budynku głównym Muzeum Śląskiego prezentowana jest Kukiełkowa szopka kolędnicza tzw. obchodna. 

Szopka drewniana, częściowo polichromowana, wzorowana jest na architekturze nieistniejącego kościoła w Łękawicy nieopodal Żywca. Kukiełki są rzeźbione w drewnie i polichromowane. Przystrojone w kostiumy wykonane z kawałków futra baraniego oraz tkanin naturalnych i syntetycznych. Umieszczone są na podstawie z otworami i rowkiem umożliwiającym wprowadzenie kukiełek na scenę.

Autorami są Józef Hulka i jego żona Anna, wykonali ją w 1988 roku.

Józef Hulka urodził się w 1926 roku w Łękawicy i mieszka tam do dzisiaj. Rzeźbić zaczął jako młody chłopiec i już w latach 50. XX wieku znalazł się w gronie cenionych twórców ludowych. Zajmuje się rzeźbą w drewnie i kamieniu, malarstwem na szkle, wykonuje gwiazdy kolędnicze, maski oraz szopki. Przez lata tworzył z żoną Anną (zm. w 2009 roku), która swoje zainteresowania artystyczne rozpoczęła od zdobnictwa bibułkowego, a z czasem zaczęła pomagać mężowi przy wykańczaniu rekwizytów obrzędowych. Przygotowywała stroje kukiełek, zdobiła gwiazdy papierowymi wycinankami i bibułowymi pomponami. Po jakimś czasie zaczęła też malować na szkle.

Józef Hulka do niedawna sam chętnie kolędował po wsi, wykorzystując bogatą znajomość kolęd i pastorałek. W swoim szopkowym przedstawieniu poruszał lalkami, śpiewał kolędy i odtwarzał jasełkowe role. Teksty, które wykorzystywał, zaczerpnięte były z najstarszych tradycji, charakterystyczne dla żywieckiej składni i wymowy.

Szopka pochodzi ze zbiorów Działu Etnografii Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Pozostałe ,