Informujemy, że to już ostatnie dni, kiedy można oglądać wystawę stałą „Laboratorium przestrzeni teatralnych. Przeszłość w teraźniejszości”, ponieważ w jej miejscu powstanie nowa wystawa czasowa „100 X TeArt. Wolność Józefa Szajny.”
Jeszcze tylko do niedzieli, 27 marca zapraszamy do zwiedzenia wystawy „Laboratorium przestrzeni teatralnych. Przeszłość w teraźniejszości”. W ciągu najbliższych miesięcy nastąpi przygotowanie nowej ekspozycji czasowej pn. „100 X TeArt. Wolność Józefa Szajny”.
Sztuka Szajny wywodzi się przepełniającego go krzyku, osobistych doświadczeń, które urastają do problemu ogólnoludzkiego. Bierze się z troski o narażony na opresyjne doznania gatunek ludzki. Kompozycje artysty nie mają za zadanie być piękne, mają poruszać, odzwierciedlać stan jego emocji. Są przestrogą dla odbiorcy, który powinien odnaleźć w nich własne niepokoje i dręczące pytania. Na planowanej wystawie zobaczycie sto prac w setną rocznicę jego urodzin.
Józef Szajna, 1922–2008, więzień obozów koncentracyjnych w Oświęcimiu i Buchenwaldzie (1939–1945), absolwent ASP w Krakowie, malarz, scenograf, twórca autorskiego teatru, assamblages i environments, zajmował się zagadnieniami teatru organicznego i jego narracji wizualnej. Wśród najgłośniejszych jego spektakli wymienić należy „Fausta” (1971), „Replikę” (1971) i jej kolejne wariacje (do 1986), „Dantego” (1974), „Cervantesa”(1976), „Majakowskiego”(1978), „Ślady” (1993) oraz „Szczątki” (1995).