A A A

Listopad w Muzeum Śląskim

Listopad nie musi być nudny. Zapewniamy, że ten jesienny miesiąc spędzicie z nami wyjątkowo inspirująco i twórczo. Jak zwykle postaramy się, aby każdy znalazł coś dla siebie, oferta jest bogata i różnorodna. Listopad w Muzeum Śląskim obfituje przede wszystkim w nowe wystawy. Zaczynamy od wernisażu wystawy archeologicznej „Mumia Tajemniczej Damy. Studia i perspektywy”, już następnego dnia zapraszamy na wernisaż w ramach Szychty na bis „Autoportret rzemieślnika”, 10 listopada – jedno z najciekawszych wydarzeń wystawienniczych zaplanowanych na ten rok, czyli „Biotekstura, tajemnica oddechu. Bambini Magdaleny Abakanowicz w Muzeum Śląskim”. 17 listopada, wernisażem, rozpoczynamy kolejną wystawę „Sztuka w coronie”.

W naszej ofercie znajdziecie również: spektakl – monodram Ireny Jun, niedzielny koncert muzyki klasycznej, warsztaty, oprowadzania kuratorskie i z przewodnikiem, spotkania, wykłady i emisje filmów. Do zobaczenia w Muzeum Śląskim!

Tradycyjnie w soboty i niedziele zapraszamy na oprowadzania tematyczne i ścieżki zwiedzania muzeum z przewodnikiem.

  • Każda sobota listopada / godz. 16.00

Rajza po Muzeum, czyli wystawy stałe w pigułce

Chcecie dowiedzieć się czym zajmowali się członkowie grupy Gwarek 58? Który kierunek w sztuce kierował się snami? Kim był „śląski Steve Jobs”? I jak duże jest dzisiejsze Muzeum Śląskie? O tym i nie tylko dowiecie się podczas Rajzy, czyli spaceru z przewodnikiem po wystawach stałych Muzeum Śląskiego. W każdą sobotę wraz z przewodnikiem będziecie mogli poznać najważniejsze dzieła ze zbiorów Muzeum Śląskiego znajdujące się na wystawach stałych.

  • Każda niedziela listopada / godz. 11.30

Byzuch u Ferdynanda, czyli industrialny spacer po muzeum

Tych, których bardziej interesuje industrialne dziedzictwo muzeum zapraszamy na ścieżkę Byzuch u Ferdynanda. Co zostało z dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Katowice? Kim był Ferdinand? Czym jest rewitalizacja? Ile lat ma wyciągowa maszyna parowa na szybie Bartosz? Jak duże jest dzisiejsze Muzeum Śląskie? W trakcie spaceru odkryjemy jak funkcjonowała kopalnia w czasach swojej świetności, a także opowiemy jaki miała wpływ na otaczające ją miasto.

Więcej informacji o wydarzeniach w kalendarzu wydarzeń tutaj


Wydarzenia, które już się odbyły:

  • 03.11 / czwartek / godz. 18.00

Wernisaż wystawy „Mumia Tajemniczej Damy. Studia i perspektywy”. Wstęp wolny.

  • 04.11 / piątek / godz. 17.00

Szychta na bis // Wernisaż wystawy „Autoportret rzemieślnika”. Wstęp wolny.

  • 05.11 / sobota / godz. 18.00

Spektakl „Sonata Księżycowa” – monodram Ireny Jun. Wydarzenie towarzyszące wystawie „100 x TeArt. Wolność Józefa Szajny”. O godzinie 19:00 spotkanie z aktorką, które poprowadzi Agnieszka Koecher-Hensel.

  • 06.11 / niedziela / godz. 18.00

Drugi koncert {oh!} Orkiestry z cyklu „Muzyczne popołudnia w Muzeum Śląskim”. W programie: Giorgio Gentili – Concerti a 4 (wybór).

  • 10.11 / czwartek / godz. 18.00

Wernisaż wystawy „Biotekstura, tajemnica oddechu. Bambini Magdaleny Abakanowicz w Muzeum Śląskim”. Wstęp wolny.

  • 12.11 / sobota / godz. 11.30

Pastelowy świat // Cykl warsztatów dla rodzin z dziećmi w wieku 6-9 lat „Sztuczka, czyli sztuka dla niedużych”.

  • 15.11 / wtorek / godz. 17.00

„Ich bin gesund und fühle mich gut / Jestem zdrów i czuję się dobrze” – więźniowie obozów koncentracyjnych i ich listy. Wykład jest częścią wydarzeń towarzyszących wystawie „100xTeArt. Wolność Józefa Szajny”. Wstęp wolny.

  • 15.11 / wtorek / godz. 17.00

Otwarcie instalacji „Small talk Pandemic Cafe” Magdaleny Sobolskiej w ramach Magazynu Performatywnego. Antresola w budynku głównym.

  • 16.11 / środa / godz. 11.00

„Porcelana, ceramika a rzemiosło” – spotkanie w ramach Muzealnego Uniwersytetu Seniora.

  • 17.11 / czwartek / godz. 18.00

Wernisaż wystawy „Sztuka w coronie”. Wstęp wolny.

  • 18.11 / piątek / godz. 17.30

Mnemosyne // Oprowadzanie kuratorskie po Galerii polskiej sztuki nowoczesnej 1800-1945. Oprowadzać będzie: Andrzej Holeczko-Kiehl.

  • 18.11 / piątek / godz. 17.00

Szychta na bis // Spotkanie wokół publikacji „Autoportret rzemieślnika” z udziałem: Katarzyny Chudyńskiej-Szuchnik, Irmy Koziny, Tomasza Mikołajczaka oraz Bogdana Kosaka.

  • 19.11 / sobota / godz. 10.00 – 14.00

Warsztaty fotograficzne dla młodzieży 13-18 lat. Wymagany jest własny sprzęt fotograficzny oraz opanowanie podstaw jego obsługi. Liczba miejsc ograniczona.

  • 19.11 / sobota / godz. 11.00

Warsztaty dla dzieci w oparciu o instalację artystyczną „Small Pandemic Cafe / Kawiarnia Niemożliwa” w ramach „Performatywnego Magazynu”. Warsztaty poprowadzi autorka instalacji Magdalena Sobolska. Ok 1,5 godz.

  • 19.11 / sobota / godz. 14.00

Nowa historia sztuki a kultura Głuchych // Wykład dr Michała Burdzińskiego. Wydarzenie z tłumaczem PJM.

  • 22.11 / wtorek / godz. 17.00

Warsztaty dla dorosłych w oparciu o instalację artystyczną „Small Pandemic Cafe / Kawiarnia Niemożliwa” w ramach „Performatywnego Magazynu”. Warsztaty poprowadzi autorka instalacji Magdalena Sobolska.

  • 24.11 / czwartek / godz. 11.00

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Autoportret rzemieślnika” w ramach Muzealnego Uniwersytetu Seniora. Miejsce: CSP (tam też będzie możliwość kupna biletu).

  • 24.11 / czwartek / godz. 18.00 / wykład przeniesiony na 16.12. / piątek / godz. 18.00

Wykład // Mumia Tajemniczej Damy. Studia i perspektywy. Prowadzenie Marzena Ożarek Szilke, dr Wojciech Ejsmond.

  • 25.11 / piątek / godz. 17.30

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Sztuka w coronie”.

  • 25.11 / piątek / godz. 17.30

Emisja filmu „Człowiek zaniedbuje siebie” // wydarzenie towarzyszące wystawie „100 x TeArt. Wolność Józefa Szajny”.

  • 26.11 / sobota / godz. 11.00

Szychta na bis // Warsztaty dla dorosłych „UFO TALERZ dla sąsiada”.

Pozostałe ,