Po raz kolejny Muzeum Śląskie przyłącza się do edycji Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki – największej dotąd imprezy promującej czytelnictwo wśród dzieci.
Międzypokoleniowy, bo dla dzieci liczy się rodzina. To w niej kształtują się pozytywne nawyki i rozwija się miłość do literatury. Niech książki burzą mury generacyjne i łączą. Niech będą pretekstem i inspiracją do ważnych rozmów oraz wspaniale spędzonego wspólnie czasu.
Startujemy już w piątek 23 sierpnia 2024! Festiwal zakończy się w niedzielę 25 sierpnia 2024.
Więcej informacji o wydarzeniach, zapisy oraz szczegółowy program wydarzeń na stronie internetowej Festiwalu.
Serdecznie zapraszamy na wydarzenia, które odbędą się w naszym muzeum:
- 24 sierpnia/ sobota/ godz. 10:00 – 11:00
MAPA, JA – Warsztaty plastyczne z ilustratorką Niką Jaworowską-Tuchlińską.
Dla dzieci w wieku 8+
Miejsce: sala edukacyjna A
A gdyby tak narysować mapę samego siebie? Kto zna nas lepiej niż my sami?
Zmierzymy się z nazwaniem i narysowaniem tego co mamy w naszych głowach, brzuchach, a nawet w piętach. Może naszym ciałem, myślami i emocjami kieruje zespół małych fachowców? A może jesteśmy samowystarczalni? Co się dzieje w razie awarii, a co podczas snu? Wybierzmy się w podróż do wewnątrz siebie!
Podczas spotkania na dużych arkuszach papieru stworzymy autoportrety „od wewnątrz” w postaci mapy, którą włożymy między okładki. Przygotujemy legendę do mapy, by nigdy się nie zgubić – Książkę swojego imienia.
24 sierpnia/ sobota/ godz. 11:30 – 13:00
KLUCZ DO KRÓLESTWA WYOBRAŹNI – spotkanie i warsztat artystyczny z Katarzyną Stanny.
Dla dzieci w wieku 10+
Miejsce: sala edukacyjna A
11:30-12:00 – Spotkanie wokół książki „Teresa Wilbik i Janusz Stanny w królestwie ilustracji” autorstwa dr Katarzyny Stanny. Spotkanie poprowadzi dr Monika Chrabąszcz -Tarkowska
12:00-13:00 – Warsztat artystyczny, podczas którego uczestnicy będą mogli stworzyć własne interpretacje festiwalowego plakatu. W tej edycji widnieje na nim klucz – mamy nadzieję, że w pracach stworzonych pod okiem autorki plakatowej ilustracji – Katarzyny Stanny – zobaczymy rozmaite fantastyczne światy, które tylko czekają, by tym właśnie kluczem otworzyć do nich wrota.
24 sierpnia/ sobota/ godz. 12:30 – 14:00
ZAGADKA SKRADZIONYCH KLUCZY – spotkanie oraz gra detektywistyczna z Katarzyną Wasilkowską oraz Niką Jaworowską-Duchlińską.
Dla dzieci w wieku 7+
Miejsce: ogród/ sala edukacyjna C
Czy są wśród Was miłośnicy detektywistycznych wyzwań? Jeśli tak, to z pewnością polubicie Mieszka – chłopca, który bez problemu rozwiązuje wszystkie domowe zagadki! Pomimo niebywałych zdolności śledczych, bohater jeszcze nie wie, kim zostanie w przyszłości. Na pewno chciałby zostać kimś! A Wy? Jakie macie plany? Może zechcecie nam o nich opowiedzieć? A może rozwiążemy wspólnie jakąś zagadkę? Czekamy na Was!
W ramach wydarzenia:
12:30-13:00 – Spotkanie do książki “Mieszko Detektyw”
13:00-14:00 – Gra terenowa do książki “Mieszko Detektyw”25 sierpnia/ niedziela/ godz. 10:00 – 11:00
POROZMAWIAJMY O SZTUCE TYGRYSIE – spotkanie z Katarzyną Rygiel.
Dla dzieci w wieku 9+
Miejsce: sala edukacyjna B
Fabuła książki, która stała się inspiracją jest ekscytująca: Leon, którego mama pracuje w galerii sztuki, a tata jest malarzem, poznaje zjawiskowego Tygrysa z obrazu Henriego Rousseau. Zwierzak wprowadza chłopca w fascynujący świat sztuki. Objaśnia, czym jest perspektywa, pokazuje, jak operować kolorami, światłem i cieniem. Przeskakują pomiędzy obrazami Van Gogha czy Moneta, które nagle ożywają.
Na spotkaniu warsztatowym z autorką, nie tylko poznamy kulisy powstania książki, ale spróbujemy własnych sił w łączeniu barw. Posłużą nam do tego nie tylko farby, ale także mięciutkie motki kolorowych włóczek.
Na koniec uczestnicy stworzą własne dzieła w zupełnie zaskakujący sposób. Będzie je można nie tylko podziwiać, ale też pogłaskać!
25 sierpnia/ niedziela/ 11:15 – 12:30
MASZ PRAWO BYĆ SOBĄ! – warsztat psychologiczno-plastyczny z Urszulą Młodnicką i Agnieszką Waligórą.
Dla dzieci w wieku 6+
Miejsce: sala edukacyjna A
Każdy ma prawo do bycia sobą, czyli bycia takim, jakim jest naprawdę. Dlatego czasem trzeba stawać we własnej obronie oraz dbać o siebie i swoje granice. Jak? O tym dowiecie się na warsztatach, które poprowadzi autorka bestsellerowej serii książek o Pinku. Podczas warsztatu będziemy czytać, rysować, dyskutować, a także przygotowywać własne słoiki mocy!
25 sierpnia/ niedziela/ 12:30 – 13:30
MOŻESZ WIECEJ NIŻ MYŚLISZ! – warsztat psychologiczny z Martyna Brodą.
Dla dzieci w wieku 9+
Miejsce: sala edukacyjna C
Stres – nieodłączny towarzysz codzienności niejednego i niejednej z nas. Zdarza się, że stoi on na przeszkodzie, by z odwagą sięgać po marzenia. Na szczęście plastyczność naszego mózgu pozwala nam na radzenie sobie z wyzwaniami jakie przynosi ze sobą każdy kolejny dzień. Jesteście ciekawi w jaki sposób mniej się stresować, lepiej koncentrować i wydajniej działać? Chcielibyście poznać skuteczne techniki relaksacyjne i oddechowe, które pomogą Wam lepiej radzić sobie ze stresem? Jeśli tak – przyjdźcie na warsztat z Martyną Brodą, która pokaże Wam, że możecie więcej niż myślicie.
25 sierpnia/ niedziela/ 14:30 – 16:00
BĄDŹ DZIKI! TUTU I ZWIERZĘTA – warsztaty plastyczne z Piotrem Karskim
Dla dzieci w wieku 3-6 lat
Miejsce: sala edukacyjna C
Zastanawiałeś się kiedyś jak to by było zostać na jeden dzień ośmiornicą, wielorybem, kangurem, dzikiem, niedźwiedziem, nietoperzem albo ślimakiem? Jeśli Twoja odpowiedź brzmi tak albo nie, koniecznie zapisz się na warsztaty edukacyjno-plastyczne z Piotrem Karskim – autorem i ilustratorem książek „W Góry!”, „W Morze!”, ”Złapię Cię! Tutu i Pojazdy”, „Kim Jesteś? Tutu i Zwierzęta” i poczuj się jak zwierz!
Będziemy
skakać, pływać, odpoczywać
malować, wycinać, rysować
hałasować i… łobuzować.Koniecznie załóżcie ubrania, które mogą pobrudzić i zanurzcie się po uszy w świat dzikich zwierząt. Grrrr!