A A A
Szukaj
Close this search box.

Miesiąc z Retro-fotografią

Maj w Muzeum Śląskim będzie przebiegał między innymi pod znakiem dawnej fotografii. Zapraszamy na Miesiąc z retro-fotografią, unikatowe przedsięwzięcie, które skupiać się będzie na najdawniejszych technikach fotograficznej rejestracji obrazu. Podczas całego miesiąca zorganizowany zostanie szereg akcji mających na celu popularyzację i prezentację fotografii historycznej oraz historii fotografii jako medium. Uczestnicy wydarzeń będą mogli symbolicznie cofnąć się o ponad 150 lat wstecz, do czasu pionierów techniki fotograficznej. Poznają historyczne konteksty, sylwetki twórców pierwszych fotografii, techniki rejestracji obrazu.

Dlaczego tak atrakcyjny jest powrót do korzeni fotografii? Dlaczego współcześnie możemy zaobserwować renesans historycznych sposobów rejestracji obrazów? W ramach Miesiąca z Retro-fotografią przygotowaliśmy szereg wydarzeń, które spróbują przybliżyć nas do odpowiedzi na te pytania. W trakcie całego miesiąca odbędzie się cykl warsztatów fotograficznych prowadzonych przez artystów, wykład „Fotografia w dawnych technikach” zaplanowany podczas nocy muzeów, a także gablotowa prezentacja XIX-wiecznych technik fotograficznych.

 

Cykl warsztatowy

Warsztaty fotografii dawnej to propozycja trzech spotkań z artystami śląskiego środowiska fotograficznego, którzy w swych działaniach  wykorzystują tak zwane techniki retro (szlachetne, alternatywne). Podczas wydarzeń uczestnicy będą mieli możliwość zapoznania się szerzej z twórczością zaproszonych gości, ale i doświadczenia historycznego procesu fotograficznego. Zajęcia będą miały formę pokazu oraz praktycznych warsztatów, staną się pretekstem do rozważań na temat historii fotografii i współczesnego wykorzystywania technik dawnych w działaniach artystycznych.

Wstęp na każde zajęcia z cyklu – 20 zł.

Terminy spotkań:

  • 7 maja 10:00-14:00 – Pokaz techniki mokrego kolodionu – prowadzenie: Mirosław Miranowicz // KUP BILET

Warsztaty w formie pokazu autorskiego z prezentacją XIX-wiecznej techniki fotograficznej – mokrego kolodionu. Do przeprowadzenia zajęć zaprosiliśmy artystę fotografika Mirosława Miranowicza, który oprócz autorskiej prezentacji szczegółowo omówi cały proces twórczy. Uczestnicy pokazu poznają historię techniki mokrego kolodionu wraz z przykładowymi postaciami fotografów wykorzystujących ją w przeszłości, jak i współcześnie. Podczas spotkania omówiony i zaprezentowany zostanie proces wykonywania fotografii w technice mokrego kolodionu: od przygotowania szklanej płyty, przez fotografowanie aparatem wielkoformatowym, aż po wywoływanie i prezentację zdjęcia.

Mirosław Miranowicz – Artysta posługujący się medium fotografii. Od ponad 10 lat pracuje wyłącznie w technikach szlachetnych, w tym od 9 lat w technice mokrego kolodionu. Autor kilkunastu wystaw indywidualnych (między innymi w Bibliotece Śląskiej, Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach, Centrum Kultury w Katowicach – obecnie Katowice Miasto Ogrodów w Galerii Pojedynczej, w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie, Foto Fringe w Galerii Stopklatka, w ramach FotoArtFestivalu im. Andrzeja Baturo w Bielsku Białej na zamku Sułkowskich). Uczestniczył w kilkunastu wystawach zbiorowych. Prowadzi pokazy warsztatowe z wykonywania fotografii w technice mokrego kolodionu, przy współpracy z ASP w Katowicach, dla studentów Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego UŚ w Katowicach, w czasie Festiwalu Fotografii w Technikach Dawnych i Alternatywnych i innych.

  • 21 maja 10:00-14:00 – Warsztaty techniki cyjanotypii – prowadzenie: Iwona Germanek // KUP BILET

Warsztaty cyjanotypii – XIX-wiecznej techniki fotograficznej wraz z pokazem autorskim. Do przeprowadzenia zajęć zaproszona została artystka fotograficzka Iwona Germanek, która poza prezentacją własnej twórczości szczegółowo omówi sposób wykonywania prac w technice cyjanotypii. Podczas spotkania każdy z uczestników, pod okiem prowadzącej, będzie miał możliwość wykonania dwóch prac fotograficznych w odcieniach błękitu.

Iwona Germanek – Absolwentka Policealnej Szkoły Fotograficznej Fotoedukacja w Katowicach oraz Wrocławskiej Szkoły Fotograficznej AFA. Obecnie studentka Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Na co dzień pracuje w Miejskim Domu Kultury w Łaziskach Górnych, gdzie prowadzi między innymi Pracownię Fotografii Alternatywnej. W swoich działaniach łączy fotografię z innymi dziedzinami sztuki, starając się nawiązać obrazowy kontakt międzypokoleniowy. Chętnie sięga po techniki dawne, wplatając je w współczesne wypowiedzi artystyczne. Jest autorką wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych.

  • 28 maja 10:00-14:00 – Warsztaty techniki platynotypii – prowadzenie: Krzysztof Strzoda // KUP BILET

Warsztaty platynotypii – XIX-wiecznej techniki fotograficznej wraz z pokazem autorskim. Do przeprowadzenia zajęć zaprosiliśmy artystę fotografika Krzysztofa Strzodę. Podczas zajęć omówiony zostanie proces platynotypii (palladotypii), a także zaprezentowane zostaną autorskie prace przygotowane w tej technice. Ponadto przeprowadzony zostanie pokaz procesu od przygotowania papieru światłoczułego poprzez naświetlenie, wywołanie i płukanie końcowe. Każdy uczestnik będzie miał możliwość wykonać jedną odbitkę fotograficzną, co zostanie poprzedzone kilkoma próbami w celu uzyskania idealnego efektu.

Krzysztof Strzoda – Urodzony w 1967 roku w Katowicach, gdzie mieszka do tej pory. Fotografią zajmuje się od połowy lat 80. XX wieku. Początkowo rzemieślniczo wykonywał na zlecenie czarno-białe odbitki. Później jego fotografia przeżywała rozstania i powroty, a on sam dokumentował w ten sposób własne podróże. Członek rzeczywisty Stowarzyszenia Twórców Fotoklubu RP (AFRP), Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski oraz sympatyk Śląskiego Towarzystwa Fotograficznego. Międzynarodowa Federacja Artystów Fotografów (FIAP) uhonorowała go tytułem EFIAP (Excellence FIAP). Jego fotografie prezentowane były na ponad 200 wystawach na całym świecie.

 

Wykład „Fotografia w dawnych technikach”.

Termin: 14 maja 2022 r, godzina 21:00 (w ramach Nocy Muzeów).

Prowadzenie: Kamil Myszkowski.

Autorski wykład dotyczący historii fotografii i techniki fotograficznej, przygotowany na podstawie zbiorów Działu Dokumentacji Mechanicznej Muzeum Śląskiego. Podczas wykładu zostaną zaprezentowane najstarsze fotografie z naszych zbiorów, a także historyczny sprzęt fotograficzny. Omówione zostaną dawne techniki wykonywania zdjęć oraz formy ich prezentacji. Zaprezentowane zostaną sylwetki pionierów fotografii. Podczas wykładu nie zabraknie również współczesnych kontekstów – od postaw kolekcjonerskich po renesans technik tradycyjnych w obecnych działaniach fotograficznych.

 

Prezentacja gablotowa: XIX-wieczne techniki fotograficzne.

Kurator: Kamil Myszkowski

Prezentacja najstarszych fotografii ze zbiorów Muzeum Śląskiego – unikatowych obiektów wykonywanych na szklanych i metalowych płytkach. Gablota będzie dawała możliwość porównania kilku sposobów obrazowania rzeczywistości – XIX technik fotograficznych.

Pozostałe ,

DSF5645
Aktualności

Festiwal Gwarka / 22-23 listopada 2024

Serdecznie zapraszamy na ostatnią już edycję Szychty Kreatywnej. Podczas poprzednich Szycht rozmawialiśmy o rzemiośle i rzemieślnikach, przypominaliśmy sobie, jak wyglądały wakacje w dawnych latach, zwiedzaliśmy ogródki działkowe, a teraz wejdziemy w głąb ziemi!

Czytaj więcej »