A A A
Szukaj
Close this search box.

Mumia Tajemniczej Damy. Studia i perspektywy // wykład

Serdecznie zapraszamy na kolejny wykład archeologiczny, który odbędzie się 16.12.2022 o godzinie 18.00, a prowadzony będzie przez Marzenę Ożarek-Szilke i dr. Wojciecha Ejsmonda.

Wykład będzie poświęcony badaniom radiologicznym starożytnej egipskiej mumii, identyfikowanej do niedawna z kapłanem Hor-Dżehutim (2. poł. I wieku p.n.e. – 1. poł. I wieku n.e.). Prace od 2015 roku prowadzi zespół polskich naukowców w ramach projektu Warsaw Mummy Projekt we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie. Trumna i kartonaż z mumią zostały przywiezione do Warszawy i ofiarowane Królewskiemu Uniwersytetowi Warszawskiemu przez Jana Wężyka-Rudzkiego w 1826 r. Podczas prac naukowcy ustalili, że w sarkofagu ewidentnie znajdują się szczątki kobiety, a nie jak dotąd sądzono mężczyzny. Bliższe badania wykazały również, że kobieta zmarła pomiędzy 20. a 30. rokiem życia. Mumia Tajemniczej Damy, bo tak została nazwana – miała 158–159 cm wzrostu. Dane tomograficzne ujawniły, iż kobietę poddano najdroższemu i najbardziej skomplikowanemu procesowi mumifikacji, a jej uzębienie było w bardzo dobrym stanie, co świadczy o wysokim statusie społecznym i o dostępie do lepszej jakości pożywienia. Nie wiadomo natomiast, kim była, nie jest też znane miejsce jej pierwotnego pochówku.

Wykład odbywa sie w ramach imprez towarzyszących wystawie „Mumia Tajemniczej Damy. Studia i perspektywy“.

 

Marzena Ożarek-Szilke, antropolog biologiczny, paleopatolog, archeolog ze specjalizacją w zakresie starożytnego Egiptu, współkierownik Warsaw Mummy Project Human, Klinika Onkologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

dr Wojciech Ejsmond, archeolog ze specjalizacją w zakresie starożytnego Egiptu, współkierownik Warsaw Mummy Project Human, kierownik misji archeologicznej w Gebelein (południowy Egipt)

 

16.12.2022 // godz. 18.00

sala A, poziom -3

Muzeum Śląskie w Katowicach

Pozostałe ,

DSF5645
Aktualności

Festiwal Gwarka / 22-23 listopada 2024

Serdecznie zapraszamy na ostatnią już edycję Szychty Kreatywnej. Podczas poprzednich Szycht rozmawialiśmy o rzemiośle i rzemieślnikach, przypominaliśmy sobie, jak wyglądały wakacje w dawnych latach, zwiedzaliśmy ogródki działkowe, a teraz wejdziemy w głąb ziemi!

Czytaj więcej »