Muzealny Uniwersytet Seniora 2023/24

Serdecznie zapraszamy na kolejną edycję Muzealnego Uniwersytetu Seniora! W tym semestrze proponujemy zajęcia w ramach trzech cykli: Muzeum Seniora, Oprowadzania dla seniora oraz Teatr Konesera.

Muzeum Seniora

To cykl spotkań wokół muzealnictwa i szeroko pojętej sztuki wizualnej. Na zajęciach uczestnicy pracownicy różnych działów przybliżą im tajniki pracy z obiektami muzealnymi, dziełami sztuki, sylwetki konkretnych twórców lub zjawiska kultury.

• 4 października 2023 / godz. 11.00 – Duchy kopalni

Spotkanie z demonologią śląską będzie okazją do bliższego poznania istot, które budziły strach, a przynajmniej niemały niepokój wśród naszych przodków. Omawiając wybrane aspekty tradycyjnych wierzeń w istnienie istot nadprzyrodzonych, zajrzymy w oczy demonom z przeszłości: utopcom, zmorom czy połednicom. Co leżało u podstaw kreowania tych bytów, jak z nimi walczono oraz jakie są pozostałości tych wierzeń?

Prowadzenie Joanna Kryszka

• 15 listopada 2023 / godz. 11.00

Grupa Oneiron była kolektywem ciekawych i bardzo utalentowanych osobowości artystycznych, a ich działalność związana była z Katowicami! Dziś grupa owiana nieco legendą, kojarzona jest z magią, ezoteryką i sztuką alternatywną. Podczas naszego spotkania dowiedzą się Państwo czym tak naprawdę inspirowali się artyści należący do tej grupy. Podejmiemy próbę zrozumienia ich sztuki, podziwiając dzieła ich autorstwa prezentowane na wystawie „Poza Edenem. Sztuka współczesna ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach”.

Prowadzenie: Magdalena Niziołek

Oprowadzanie dla Seniora

To niezobowiązujące spotkania z kuratorem wystawy czasowej lub jego opiekunem w dogodnej dla seniorów godzinie w czasie którego będzie można poznać oraz wgłębić się w tajniki danej wystawy.

• 12 października 2023 / godz. 11.00 – wystawa czasowa „200 lat kopalni. Nasza kopalnia” / kup bilet
  • 18 października 2023 / godz. 11.00 – Biblioteka muzealna jej zbiory, magazyny i inne tajemnice, 11:00 spotkanie przed biblioteką / kup bilet
  • 23 listopada 2023 / godz. 11.00 – wystawa czasowa „Melting Pott”
  • 7 grudnia 2023 / godz. 11.00 – wystawa czasowa „Karawana marzeń Wandy Rutkiewicz

Teatr Konesera

To podróż do świata teatru wielkich kreacji, debiutów wybitnych aktorów, reżyserów i scenografów oraz najznakomitszych adaptacji scenicznych.

12 grudnia 2023 / godz. 11.00 – oprowadzanie po wystawie Kantora