Serdecznie zapraszamy na Dni otwarte 4 Design Days 28-29.01.2023 r., gdzie będziecie mogli zobaczyć pop up’ową wystawę Muzeum Śląskiego oraz posłuchać muzealnych kustoszy, którzy snuć będą opowieść o obecnej oraz przyszłej kolekcji designu. Wykład odbędzie się w niedzielę 29 stycznia o godz. 11:00 na scenie 6 w Holu Górnym Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach.
Muzeum Śląskie w Katowicach może poszczycić się wspaniałą kolekcją sztuki nowoczesnej Tadeusza Dobrowolskiego, kolekcją sztuki współczesnej, w której duża część dzieł została pozyskana do zbiorów muzeum w grudniu 2018 roku (ze Śląskiej Kolekcji Sztuki Współczesnej) czy unikatową na skalę kraju, kolekcją sztuki plastyki nieprofesjonalnej.
By zadbać o dorobek współczesnych artystów, przygotować się do popularyzacji i edukacji w zakresie twórczości „up to date” zespół działu sztuki wyszedł w 2020 roku z inicjatywą rozbudowania dawnej kolekcji rzemiosła artystycznego. Obiekty z okresu art deco czy secesji, ich dostępność na rynku sztuki, jest już dość mocno ograniczona, obiekty trafiły do kolekcji innych muzeów i instytucji sztuki. Inaczej jest z wzornictwem artystycznym i przemysłowym po roku 1990. To właśnie na obiektach unikatowych pod względem formy, materiału czy funkcjonalności wytworzonych po roku 1990 Muzeum Śląskie postanowiło budować własną kolekcję designu.
Pop’ upowa wystawa oraz 30 min wykład o kolekcji designu Muzeum Śląskiego w Katowicach stanowią fantastyczną okazję, by zapoznać się z wybranymi obiektami oraz posłuchać o idei i założeniach projektu prowadzonego przez kustoszy Magdalenę Niziołek i dr. Michała Burdzińskiego.
Do prezentacji na wystawie wybraliśmy dla Państwa trzy zaskakujące obiekty. Obejrzeć będzie można między innymi najlżejsze krzesło świata – Ultraleggera zaprojektowane przez Oskara Ziętę w 2019 roku. To krzesło manifest. Hołd oddany Gio Pontiegmu, który w 1957 roku zaprojektował krzesło Superleggera. Ostateczna forma Ultraleggera przez soczewkę monomateriałowości skupia złożone zagadnienia z dziedziny ekologii, technologii i ekonomii. Krzesło zbudowane jest na ultralekkiej, wytrzymałej ramie wykonanej w innowacyjnej technologii FiDU. Wszystko wykonane z jednego materiału – najwyższej jakości aluminium. Cała konstrukcja waży niewiele ponad 1660 g.
„Drugie życie teraźniejszości. Kolekcja designu Muzeum Śląskiego w Katowicach” – wykład dr. Michała Burdzińskiego i Magdaleny Niziołek
Zainicjowany programowo w 2020 roku projekt stworzenia nowej kolekcji muzealnej zakłada pochwycenie aktualnych propozycji wzornictwa unikatowego i przemysłowego w rozciągłości regionalnej – ogólnopolskiej – europejskiej – globalnej. Napędzają go ambicje szerokiego, całościowego widzenia kultury artystycznej naszych czasów, pulsującej głębokimi ideami, różnymi tendencjami estetycznymi i technologiczną innowacyjnością. W centrum zainteresowania sytuują się architektura wnętrz i ich wyposażenie (począwszy od meblarstwa, na oświetleniu skończywszy), ceramika i szkło, moda i biżuteria oraz grafika użytkowa tudzież przedmioty produkcji masowej (od reklamy po butelkę wody mineralnej).
Plan wydarzeń towarzyszących powstawaniu nowej kolekcji obejmuje wystawy i konferencje naukowe, a także wykłady, warsztaty, panele dyskusyjne i promocje publikacji tematycznych.
29.01.2023r. / niedziela / godz. 11.00
Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach
O prelegentach:
Komparatysta w zakresie historii literatury i sztuki XIX i XX wieku w Europie Środkowej na tle przemian globalnych. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i Uniwersytetu Warszawskiego, student Uniwersytetu Masaryka w Brnie, stypendysta Narodowego Centrum Nauki i Fundacji im. Stanisława Lama przy Towarzystwie Historyczno-Literackim w Paryżu, odbył wyjazdy badawcze i muzeologiczne m.in. do Bratysławy, Budapesztu, Koszyc, Lwowa i Ostrawy. Współpracownik Muzeum Narodowego i Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie (2007-2010), pracownik merytoryczny Muzeum Mazowieckiego w Płocku (2016-2019). Kurator wystaw stałych i czasowych, wykładowca, autor artykułów problemowych i dwujęzycznej edycji felietonów Alexandra Križki W Paryżu 1925-1926 (2016), współredaktor albumu Secesja. Zbiory i ekspozycje Muzeum Mazowieckiego w Płocku (2017). Członek Polsko-Słowackiej Komisji Historyków przy Polskiej Akademii Nauk w Warszawie i Słowackiej Akademii Nauk w Bratysławie.
Magdalena Niziołek
Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i Uniwersytetu Wrocławskiego. Historyk sztuki, kurator wystaw, kustosz Działu Sztuki Muzeum Śląskiego w Katowicach. Zainteresowania badawcze skupione wokół rzemiosła artystycznego, design i plakatu polskiego. Autorka programu online Muzeum przy kawie – gdzie w czasie rzeczywistym rozmawia o sztuce z odbiorcami. Współautorka wydarzeń realizowanych w ramach programu rewitalizacyjnego „Przebudowa i adaptacja zabytkowego budynku dawnej łaźni Gwarek na magazyn studyjny Muzeum Śląskiego w Katowicach” – Wielki dizajn z sąsiedztwa, Magazyn Performatywny czy Szychta kreatywna.
Więcej informacji o 4 Design Days