Muzeum Śląskie uhonorowane nagrodą Sybilla 2022!

Muzeum Śląskie otrzymało Nagrodę w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2022 za projekt naukowo-badawczy dotyczący edycji źródeł w postaci tekstów źródłowych z tzw. Archiwum Powstań Śląskich zawierającego materiały pierwotne, czyli wytworzone w latach 1919–1921!

Przedmiotem nagrody było trzytomowe wydawnictwo pt. „Archiwum Powstań Śląskich”, wydane w latach 2017–2022, zawierające materiały pierwotne do dziejów powstań śląskich, a więc wytworzone w latach 1919–1921. Całość uporządkowano według struktur organizacyjnych, opatrzono niezbędnymi nagłówkami i legendami, które ułatwiają korzystanie z tego ogromnego materiału. Każdy z tomów posiada osobny indeks osobowy. Wydawnictwo przeznaczone jest dla historyków, a przede wszystkim dla potomków powstańców śląskich, którzy szukają śladów działalności swoich przodków.

Konkurs na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla jest od lat najważniejszą formą uznania najwybitniejszych osiągnięć polskich muzeów działających oraz realizujących zadania statutowe w kraju i poza jego granicami. Sybilla to też propagowanie najlepszych wzorów działalności muzealnej oraz nieocenione źródło wiedzy o historii oraz kierunkach rozwoju polskiego muzealnictwa.

Nagroda dla Muzeum Śląskiego z konkursu Sybilla 2022