A A A

Muzeum Śląskie – zmieniamy się dla Was!

1 grudnia na zrewitalizowanych budynkach pokopalnianych, znajdujących się na terenie Muzeum, pojawiły się nowe kasetony świetlne, dzięki którym łatwiej będzie Wam trafić na nasze wystawy czasowe.

Przy okazji prac nad nową formą identyfikacji budynków postanowiliśmy również nieco zmienić ich nazwy. W związku ze zbliżającym się 200-leciem kopalni „Katowice” (wcześniej m.in. „Ferdinand”) chcieliśmy nawiązać do historycznych funkcji obiektów pokopalnianych, dlatego budynek Centrum Scenografii Polskiej zyskał nową nazwę – Spichlerz. Przypomnijmy zatem krótko historię zrewitalizowanych budynków:

 Spichlerz – budynek w stylu historyzującym z elementami neoromańskimi i neogotyckimi, wybudowany w 1905 roku. Początkowo był przeznaczony do przechowywania zboża i słomy dla koni, które pracowały w kopalni „Ferdinand” do 1921 roku. Później pełnił funkcję magazynu odzieży i sprzętu ratowniczego, a dziś znajduje się tu siedziba Centrum Scenografii Polskiej.

Łaźnia – budynek wzniesiony pomiędzy 1902 a 1906 rokiem w stylu historyzującym z elementami neoromańskimi i neogotyckimi. Na przełomie XIX i XX wieku gwałtownie wzrosła liczba pracowników kopalni „Ferdinand”, w związku z czym konieczna była budowa nowej, dwukondygnacyjnej łaźni (pierwsza łaźnia powstała na terenie kopalni już w 1891 roku). Pojawienie się łaźni w kopalniach było rewolucją w górnictwie górnośląskim, gdyż wcześniej górnicy po zakończonej szychcie wracali do domu brudni. Łaźnie przyczyniły się do poprawy warunków życia robotników.

Stolarnia – budynek powstały w latach 1909–1910 w stylu historyzującym z elementami secesji. Kopalnie jako zakłady pracy były zazwyczaj samowystarczalne w zakresie produkcji niezbędnych materiałów, dlatego w stolarni powstawały liczne narzędzia i ich części (m.in. drabiny, wiadra, trzonki młotków), drewniane elementy maszyn górniczych, a także deseczki do zapór pyłowych.

Wszystkich chcących dowiedzieć się więcej o historii terenu, na którym powstała obecna siedziba Muzeum Śląskiego, o funkcjach, jakie pełniły znajdujące się tu pokopalniane budynki, a także o tym, jak funkcjonowała kopalnia w czasach swojej świetności, zapraszamy do zwiedzania Muzeum z przewodnikiem ścieżką Byzuch u Ferdynanda, w każdą niedzielę o godzinie 11.30.

Pozostałe ,