Muzyczne popołudnia // Najstarszy i najmłodszy w Muzeum Śląskim

Koncert przeniesiony z dnia 16.12.2022 na 28.12.2022 godz. 18.00!

Zapraszamy na kolejny koncert z cyklu „Muzyczne popołudnia w Muzeum Śląskim”. Tym razem, na naszej scenie, koncert zespołu Trefon-Gmyrek DUO pt. „Najstarszy i najmłodszy w Muzeum Śląskim”, który nawiązywać będzie do historii dwóch instrumentów: harfy, która ma ponad 5000 lat swojego rozwoju oraz saksofonu znanego zaledwie od 180 lat.

Zespół zaprezentuje repertuar złożony z wirtuozowskich kompozycji napisanych na ten rzadko występujący skład, ale również usłyszymy transkrypcje znanych utworów muzyki filmowej.

Wyjątkowość koncertu polega jednak na wykonaniu utworu audiowizualnego inspirowanego kompozycją „Eolienne” francuskiej kompozytorki Idy Gotkovsky. Eksperymentalny wymiar tego dzieła wiąże się poszukiwaniem przez trzech katowickich twórców Pawła Szymkowiaka  (filmowiec),  Agatę Kurzak (scenograf),  Przemysława Schellera (kompozytor-programista) nowego wymiaru interpretacyjnego kompozycji „Eolienne”, nadającemu temu 17 minutowemu utworowi „nową  programowość” opartą w warstwie obrazu na przestrzeniach katowickich ogrodów, Strefy Kultury, Nikiszowca. Obok wykonawców swoją rolę odegra też „sztuczna inteligencja”, która zsynchronizuje muzyką wykonywaną „na żywo” z obrazem filmowym w projekcji na specjalnie stworzoną scenografię dla tego utworu. Sama kompozytorka wyraziła zainteresowanie tym utworem audiowizualnym, a powstaje on dzięki Programowi „Muzykogranty 2022” miasta Katowice.

28.12. / środa / godz. 18.00

Muzeum Śląskie w Katowicach, ul. T. Dobrowolskiego 1 / audytorium