Serdecznie zapraszamy na wykład „Neandertalczycy i wczesny Homo sapiens na Podhalu”, który odbędzie się 22 września o godz. 18.00. Wykład wygłosi prof. dr hab. Paweł Valde-Nowak z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Podejmowane u schyłku XIX i na początku XX wieku próby odkrycia śladów człowieka paleolitycznego w jaskiniach Tatr Polskich zakończyły się niepowodzeniem. Leżące u podnóża Tatr Podhale przez następne dziesięciolecia uznawano za archeologiczną pustynię. Odkrycia obozowisk neandertalskich i wczesnych ludzi anatomicznie współczesnych, dokonane w podhalańskiej Jaskini w Obłazowej (Nowa Biała, pow. Nowy Targ, stan. 2), całkowicie zmieniły tę sytuację. Dokonane tutaj odkrycia dostarczyły licznych dowodów na wielokrotne zamieszkiwanie w tym schronisku skalnym grup neandertalczyków w czasach od około 100 do 40 tysięcy lat p.n.e., a następnie w późniejszych tysiącleciach grup wczesnych Homo Sapiens. W sekwencjach stratygraficznych związanych właśnie z ich działalnością znaleziono między innymi najstarszy na świecie bumerang wykonany z ciosu mamuta, sprzed około 30 tys. lat, a także muszle Conus ze śladami nacięć i specyficznie wykonanym perforowaniem, dwa rogowe kliny, zawieszki z kłów lisa polarnego i zabytki kamienne z surowców, których złoża znajdują się w odległości nawet do 300 km od Jaskini Obłazowej.
Prof. dr hab. Paweł Valde-Nowak, wybitny archeolog, dyrektor Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się między innymi problematyką epoki kamienia, a w szczególności zagadnieniami związanymi z europejskim osadnictwem wczesnorolniczym, archeologią górską, początkami pasterstwa, procesami neolityzacji w centrach wczesnorolniczych, a także paleolitycznym osadnictwem jaskiniowym. Kieruje wykopaliskami na licznych stanowiskach w Polsce południowej. Jest członkiem wielu organizacji naukowych i redakcji fachowych czasopism oraz autorem ponad 200 prac naukowych.
22 września / czwartek / godz. 18.00
wstęp: 1 zł / bilety do kupienia przed wydarzeniem