A A A

Noc Muzeów 2024 / Instalacja AZYL

Cześć! Nazywam się AZYL

Jestem formą, która lubi wchodzić w interakcje.

Reaguję na czynniki atmosferyczne i ludzkie.

Zmieniam się i poruszam, kiedy zawieje wiatr.

Gdyby nie trzymające mnie sznurki, mógłbym odlecieć.

Chcę jednak pozostać tutaj.

Spróbuj zatrzymać się pode mną na chwilę i popatrzeć w górę.

Czym dla Ciebie jest AZYL? (Jaki jest Twój AZYL?)

Miejscem, przedmiotem, osobą a może czynnością? Czy ma jakiś kolor, kształt lub zapach?

Zapisz odpowiedź na niebieskiej karteczce i przyklej ją do tablicy znajdującej się w Łaźni.

Pomogą ci w tym naklejki, które możesz zabrać ze sobą!

Duża biała struktura przypominająca balon. Wokół nich budynki i ulice miasta.
fot. Markéta Bendova

Projekt AZYL to próba stworzenia bezpiecznej przestrzeni. Zadaszenie przyjęło funkcję schronu, rozpościerającego się nad przechodniami. Zapewnia cień, chroni przed deszczem, wchodzi w interakcję z zewnętrznymi warunkami atmosferycznymi – zmienia się pod wpływem wiatru, nabiera przejrzystości łapiąc promienie słońca. Stanowi kontrastującą i zaskakującą formę dla zastanego, spójnego otoczenia architektonicznego. Wielowymiarowość interpretacji znaczeń formy AZYL tworzy przestrzeń dla zróżnicowanych reakcji odbiorców.

AZYL równocześnie może wydawać się elementem obcym, niepokojącym, podważającym zasady grawitacji i stałości.

Przestrzeń AZYLU stanowi miejsce spotkania. W momencie wybuchu pełnoskalowej agresji na Ukrainę i masowego napływu osób uchodźczych do Polski jej mieszkańcy podjęli szereg działań, mających doraźnie pomóc na granicy i zaspokoić najbardziej podstawowe potrzeby uciekających. Jednym z wielu spontanicznych działań, jednoczących osoby z Polski i Ukrainy, było przygotowywanie posiłków dla uchodźców. Wspólne spożywanie posiłków, w pośpiechu bądź oczekiwaniu, to część rzeczywistości osób przybywających z Ukrainy do doraźnych miejsc pobytu w Polsce.

Instalacja otrzymała nagrodę Responsiveness to Urgencies (Reagowanie na bieżące problemy) w kategorii Wystaw studenckich przyznaną przez jury 15. edycji Praskiego Quadriennale 2023 .

Autorką instalacji Azy jest Ksenia Makała studentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Autorka realizuje projekty z zakresu architektury, projektowania wnętrz, scenografii oraz działań interdyscyplinarnych. Interesuje ją przestrzeń i relacje w niej zachodzące, a także oddziaływanie miejskich aglomeracji na jednostkę i na jej dobrostan. Jest autorką zwycięskiej realizacji w Konkursie na obiekt sztuki w Ogrodach Polsko-Niemieckich w Warszawie oraz finalistką aWAKEn International Scenic Design Competition. Jej praca „Azyl” zdobyła nagrodę Responsiveness to Urgencies (Reagowanie na bieżące problemy) w kategorii Wystaw studenckich przyznaną przez jury 15. edycji Praskiego Quadriennale 2023.

 

Twórcy:

  • Autorka instalacji: Ksenia Makała
  • Opiekun merytoryczny: Marek Chowaniec
  • Zespół kuratorski: Marek Chowaniec, Jarosław Cymerman, Krystyna Mogilnicka, Anna Rudek-Śmiechowska
  • Producent obiektu: LUXPOL (Tychy)
  • Producent: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego
  • Produkcja: Karolina Dziełak-Żakowska, Krystyna Mogilnicka
  • Autorka fotografii: Markéta Bendová
  • Dofinansowanie ze środków : Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Wydarzenia towarzyszące wystawie Azyl w siedzibie Muzeum Śląskiego w Katowicach 18 maja w czasie Nocy Muzeów:

18.00 – 19.00  Spotkanie autorskie z udziałem prof. Marka Chowańca, Kseni Makały, Krystyny  Mogilnickiej, Karoliny Dziełak-Żakowskiej

19.30 – 21.00 Warsztaty dla dzieci prowadzone przez Ksenię Makałę i Annę Wańtuch/ Warsztat plastyczny w którym uczestniczy będą mogli indywidulanie dokończyć hasło otwarte „Mój Azyl to…”

22.00 – 23.00 Poczęstunek kawą i herbatą

19.30 – 24.00 Dostępność strefy interaktywnej

Logo z orłem w koronie i napis: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Poniżej znajduje się biało-czerwona flaga Polski.
1 [logo IT, wersja podstawowa pełna]

Pozostałe ,