A A A
Szukaj
Close this search box.

Nominacje w Konkursie Scenograficznym im. Jerzego Moskala 2022

Konkurs o Nagrodę Scenograficzną im. Jerzego Moskala i wystawa Wymiary Scenografii stanowią od 2012 roku dwa nierozerwalne elementy wydarzenia poświęconego polskiej scenografii, którego celem jest promowanie osiągnięć absolwentów uczelni artystycznych.

Informujemy, że Jury Konkursu w składzie: Joanna Braun, Agnieszka Koecher-Hensel, Małgorzata Szydłowska, dr Barbara Zawada, Agnieszka Kołodziej-Adamczuk zakończyło ocenę zgłoszeń i przyznało nominacje do Nagrody Scenograficznej im. Jerzego Moskala 2021.

  • Joanna Braun

Scenografka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (studia na Wydziale Malarstwa i Grafiki, dyplom w 1967 na Wydziale Scenografii w klasie prof. Andrzeja Stopki). Ma w dorobku ponad 150 realizacji scenograficznych w teatrach dramatycznych, lalkowych, teatrach tańca, wiele z nich było nagradzanych na przeglądach i festiwalach. Realizowała scenografię w przedstawieniach m.in. w Teatrze Lalki i Maski Groteska w Krakowie, Teatrze Lalka w Warszawie, Teatrze Ludowym w Krakowie, Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Teatrze Polskim we Wrocławiu oraz w Teatrze Telewizji. Wykładała kostiumologię i historię kostiumu w Centro Universitario de Teatro na Narodowym Uniwersytecie Autonomicznym Meksyku (1978-1981). Od dziesięciu lat jest członkinią Rady Artystycznej selekcjonującej spektakle na Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek w Opolu. Od 2004 roku prowadzi zajęcia w PWST (obecnie AST) w Krakowie na Wydziale Reżyserii Dramatu. Od 2005 roku publikuje w „Didaskaliach” (recenzje, eseje, teksty o festiwalach), jak również pisze artykuły dla „Teatru Lalek”.

  • Agnieszka Koecher-Hensel

Historyk i krytyk teatru,  pracowała w  Zakładzie Historii i Teorii Teatru Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, redaktor „Pamiętnika Teatralnego”, wykładowca na Wydziale Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zaangażowana w działania i projekty Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego/ITI/.  Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących plastyki scenicznej, kuratorka wystaw, komisarz generalny na Praskim Quadriennale 1991, 1995.

  • Małgorzata Szydłowska 

Scenografka, wicedyrektor teatru Łaźnia Nowa do spraw produkcji teatralnych, absolwentka scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie do spraw produkcji teatralnych, kurator i autorka koncepcji cyklu edukacyjnego Myśląca Ręka. Jest autorką nowatorskiej koncepcji przebudowy i adaptacji postindustrialnej przestrzeni hal warsztatów szkolnych na potrzeby Teatru Łaźnia Nowa oraz aranżacji jego wnętrz i scen. Od lat 90. projektuje scenografie i kostiumy dla teatrów dramatycznych, operowych i muzycznych. Projektowała scenografię do spektakli M. Kochańczyka, J. Opalskiego, B. Hussakowskiego, A. Figury, M. Korwnia, P. Kamzy, P. Waligórskiego, W. Rubina.

  • Dr Barbara Zawada

Scenografka,  ukończyła studia w krakowskiej ASP na Wydziale Grafiki u prof. Włodzimierza Kunza i następnie w Podyplomowym Studium Scenografii Teatralnej ASP u prof. Wojciecha Krakowskiego oraz Lidii i Jerzego Skarżyńskich, Konrada Swinarskiego. Doktorat w 2001 r. Jest autorką ponad 100 scenografii do przedstawień wybitnych reżyserów teatralnych, operowych i telewizyjnych w Polsce i za granicą (USA, Bułgaria, Syria).  Zajmuje się także działalnością dydaktyczną w dziedzinie projektowania scenografii i zagadnieniami roli przestrzeni i kostiumu przy realizacji dyplomów Wydziału Aktorskiego PWSFTviT w Łodzi. Pracowała jako visiting professor w New York State University w USA (1999) i w Akademii Teatralnej w Damaszku w Syrii (2003). Członek ZPAP, OISTAT, ZASP, w którym jest przewodniczą Sekcji Scenografów, członkiem Rady Programowej  oraz przewodniczącą Komisji Zagranicznej. Reprezentuje ZASP na konferencjach międzynarodowych Live Performance oraz International Federation of Actors (FIA). Redaktor kwartalnika ZASP „Sceny Polskie”.

  • Agnieszka Kołodziej-Adamczuk

Absolwentka Historii Sztuki na Wydziale Nauk Humanistycznych KUL. Ukończyła Podyplomowe Studium Filologii Polskiej KUL, Podyplomowe Studium Teatrologiczne przy Instytucie Filologii Polskiej KUL oraz studia podyplomowe w Katedrze Scenografii na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. Kustosz Muzeum Śląskiego w Katowicach, autorka artykułów poświęconych przestrzeni teatru i polskiej awangardzie XX wieku.

Nominowani w Konkursie Scenograficznym im. Jerzego Moskala 2022 zostali:

  1. Bartosik (Dorożalska) Marta
  2. Chełminiak Karolina
  3. Kostoń -Hayatullah Kinga
  4. Kubiak Kinga
  5. Kurdziel Anna
  6. Marczuk Adrianna
  7. Matecka Jagoda
  8. Niestrawska Barbara
  9. Polak Katarzyna
  10. Reda Aleksandra
  11. Ruszkowska Julia
  12. Szostek Jakub
  13. Wojtach Weronika
  14. Wiśniewska Julia
  15. Zawadzka Maria

Gratulujemy! Pozostałym uczestnikom dziękujemy za udział i zapraszamy do kolejnych edycji.

9 grudnia 2022 o godz. 17.00 zapraszamy na Galę Konkursu o Nagrodę Scenograficzną do Muzeum Śląskiego, podczas której nastąpi wręczenie nagród najlepszym uczestnikom.

Pozostałe ,

DSF5645
Aktualności

Festiwal Gwarka / 22-23 listopada 2024

Serdecznie zapraszamy na ostatnią już edycję Szychty Kreatywnej. Podczas poprzednich Szycht rozmawialiśmy o rzemiośle i rzemieślnikach, przypominaliśmy sobie, jak wyglądały wakacje w dawnych latach, zwiedzaliśmy ogródki działkowe, a teraz wejdziemy w głąb ziemi!

Czytaj więcej »