Konkurs o Nagrodę Scenograficzną im. Jerzego Moskala i wystawa Wymiary Scenografii stanowią od 2012 roku dwa nierozerwalne elementy wydarzenia poświęconego polskiej scenografii, którego celem jest promowanie osiągnięć absolwentów uczelni artystycznych.
Informujemy, że Jury Konkursu w składzie: Joanna Braun, Agnieszka Koecher-Hensel, Małgorzata Szydłowska, dr Barbara Zawada, Agnieszka Kołodziej-Adamczuk zakończyło ocenę zgłoszeń i przyznało nominacje do Nagrody Scenograficznej im. Jerzego Moskala 2021.
- Joanna Braun
Scenografka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (studia na Wydziale Malarstwa i Grafiki, dyplom w 1967 na Wydziale Scenografii w klasie prof. Andrzeja Stopki). Ma w dorobku ponad 150 realizacji scenograficznych w teatrach dramatycznych, lalkowych, teatrach tańca, wiele z nich było nagradzanych na przeglądach i festiwalach. Realizowała scenografię w przedstawieniach m.in. w Teatrze Lalki i Maski Groteska w Krakowie, Teatrze Lalka w Warszawie, Teatrze Ludowym w Krakowie, Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Teatrze Polskim we Wrocławiu oraz w Teatrze Telewizji. Wykładała kostiumologię i historię kostiumu w Centro Universitario de Teatro na Narodowym Uniwersytecie Autonomicznym Meksyku (1978-1981). Od dziesięciu lat jest członkinią Rady Artystycznej selekcjonującej spektakle na Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek w Opolu. Od 2004 roku prowadzi zajęcia w PWST (obecnie AST) w Krakowie na Wydziale Reżyserii Dramatu. Od 2005 roku publikuje w „Didaskaliach” (recenzje, eseje, teksty o festiwalach), jak również pisze artykuły dla „Teatru Lalek”.
- Agnieszka Koecher-Hensel
Historyk i krytyk teatru, pracowała w Zakładzie Historii i Teorii Teatru Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, redaktor „Pamiętnika Teatralnego”, wykładowca na Wydziale Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zaangażowana w działania i projekty Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego/ITI/. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących plastyki scenicznej, kuratorka wystaw, komisarz generalny na Praskim Quadriennale 1991, 1995.
- Małgorzata Szydłowska
Scenografka, wicedyrektor teatru Łaźnia Nowa do spraw produkcji teatralnych, absolwentka scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie do spraw produkcji teatralnych, kurator i autorka koncepcji cyklu edukacyjnego Myśląca Ręka. Jest autorką nowatorskiej koncepcji przebudowy i adaptacji postindustrialnej przestrzeni hal warsztatów szkolnych na potrzeby Teatru Łaźnia Nowa oraz aranżacji jego wnętrz i scen. Od lat 90. projektuje scenografie i kostiumy dla teatrów dramatycznych, operowych i muzycznych. Projektowała scenografię do spektakli M. Kochańczyka, J. Opalskiego, B. Hussakowskiego, A. Figury, M. Korwnia, P. Kamzy, P. Waligórskiego, W. Rubina.
- Dr Barbara Zawada
Scenografka, ukończyła studia w krakowskiej ASP na Wydziale Grafiki u prof. Włodzimierza Kunza i następnie w Podyplomowym Studium Scenografii Teatralnej ASP u prof. Wojciecha Krakowskiego oraz Lidii i Jerzego Skarżyńskich, Konrada Swinarskiego. Doktorat w 2001 r. Jest autorką ponad 100 scenografii do przedstawień wybitnych reżyserów teatralnych, operowych i telewizyjnych w Polsce i za granicą (USA, Bułgaria, Syria). Zajmuje się także działalnością dydaktyczną w dziedzinie projektowania scenografii i zagadnieniami roli przestrzeni i kostiumu przy realizacji dyplomów Wydziału Aktorskiego PWSFTviT w Łodzi. Pracowała jako visiting professor w New York State University w USA (1999) i w Akademii Teatralnej w Damaszku w Syrii (2003). Członek ZPAP, OISTAT, ZASP, w którym jest przewodniczą Sekcji Scenografów, członkiem Rady Programowej oraz przewodniczącą Komisji Zagranicznej. Reprezentuje ZASP na konferencjach międzynarodowych Live Performance oraz International Federation of Actors (FIA). Redaktor kwartalnika ZASP „Sceny Polskie”.
- Agnieszka Kołodziej-Adamczuk
Absolwentka Historii Sztuki na Wydziale Nauk Humanistycznych KUL. Ukończyła Podyplomowe Studium Filologii Polskiej KUL, Podyplomowe Studium Teatrologiczne przy Instytucie Filologii Polskiej KUL oraz studia podyplomowe w Katedrze Scenografii na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. Kustosz Muzeum Śląskiego w Katowicach, autorka artykułów poświęconych przestrzeni teatru i polskiej awangardzie XX wieku.
Nominowani w Konkursie Scenograficznym im. Jerzego Moskala 2022 zostali:
- Bartosik (Dorożalska) Marta
- Chełminiak Karolina
- Kostoń -Hayatullah Kinga
- Kubiak Kinga
- Kurdziel Anna
- Marczuk Adrianna
- Matecka Jagoda
- Niestrawska Barbara
- Polak Katarzyna
- Reda Aleksandra
- Ruszkowska Julia
- Szostek Jakub
- Wojtach Weronika
- Wiśniewska Julia
- Zawadzka Maria
Gratulujemy! Pozostałym uczestnikom dziękujemy za udział i zapraszamy do kolejnych edycji.
9 grudnia 2022 o godz. 17.00 zapraszamy na Galę Konkursu o Nagrodę Scenograficzną do Muzeum Śląskiego, podczas której nastąpi wręczenie nagród najlepszym uczestnikom.