PANI. Diaporama / 19.10.2024 r.

Serdecznie zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie, które odbędzie się 19 października o godz. 17.00 w budynku Stolarni. Będzie to przedsmak tego, co przygotowaliśmy w programie listopadowego Festiwalu Otwarcia łaźni Gwarek!

PANI. Diaporama to czterdziestominutowa kompozycja muzyczna do zdjęć Zofii Rydet pochodzących z Zapisu Socjologicznego – cyklu wpisanego w tym roku na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata.

W ramach Zapisu… (realizowanego w latach 1978–1990) Rydet portretowała „rodziny we wnętrzu”. W PANI znalazły się wizerunki wiejskich kobiet fotografowanych w domach i na progach. Na kompozycję składają się autorska muzyka współczesna Michała „Nihila” Kuźniaka, wiersze Dominika Gaca czytane przez Radosława Krzyżowskiego i nagrania terenowe realizowane we wsiach Doliny Środkowej Wisły. Wymiar lokalny uruchamia perspektywę uniwersalną. Nielinearna i fragmentaryczna opowieść o kobiecie imieniem Marysia staje się drogą do spotkania z archetypem kobiecej bogini, który na polskiej wsi manifestuje się przede wszystkim w figurze Matki Boskiej. Dlatego PANI jest rodzajem dźwiękowo-fotograficznej kapliczki, ale i czymś na kształt nabożeństwa. Pielgrzymem i jednocześnie celebransem jest mężczyzna z miasta – ktoś, kto w metafizyczną i symboliczną przestrzeń wsi wkracza jak we wspomnienie. Być może nawiedza ją na podobieństwo ducha, zdając sobie sprawę, że spotkanie z Matką jest konfrontacją ze śmiercią.

W tej eksperymentalnej formule spotyka się tradycja praktyk Zofii Rydet, która sama tworzyła diaporamy oraz współczesna wrażliwość artystów eksplorujących wątki ludowe w oryginalny, nieortodoksyjny sposób. W poprzednim wspólnym projekcie, słuchowisku Dziady, którego premiera miała miejsce w 2023 roku w Muzeum Etnograficznym w Warszawie, Nihil i Gac twórczo przetwarzali archiwa Teatru „Gardzienice” – wędrującego na przełomie lat 70. i 80. po wsiach wschodniej Polski, prowadzącego tam badania terenowe i tworzącego awangardowe spektakle. PANI, będąca owocem i kontynuacją tamtej pracy, czerpie także z doświadczeń zespołów muzycznych, które współtworzą (m.in. Furia i Licho), a także z pracy teatralnej. Nihil współpracował przy spektaklach w reżyserii Jana Klaty: Weselu Stanisława Wyspiańskiego (Narodowy Stary Teatr w Krakowie) i Trojankach Eurypidesa (Teatr Wybrzeże w Gdańsku). Gac jest krytykiem teatralnym i teatrologiem.

• 19 października 2024 r.
  • Muzeum Śląskie w Katowicach / Stolarnia
  • Wstęp: 1 zł / KUP BILET

„PANI. Diaporama” to część oferty kulturalnej towarzyszącej projektowi „Przebudowa i adaptacja zabytkowego budynku dawnej łaźni Gwarek na magazyn studyjny Muzeum Śląskiego w Katowicach” dofinansowanemu z Programu „Kultura” Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014–2021.

logotypy: funduszy norweskich, MKiDN, Województwa Śląskiego oraz flaga i godło Polski

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej