W cyklu „Podziel się przeżyciem” nasi muzealnicy w krótkich filmach opowiadają o wybranych obiektach zgromadzonych w zbiorach muzeum. Dzielą się wyjątkową historią lub osobistym przeżyciem związanym z omawianym obiektem.
Do 3 maja w holu kasowym w specjalnie ustawionej gablocie można podziwiać obiekt związany z postacią wybitnego himalaisty urodzonego w Katowicach – Jerzego Kukuczki.
W tym drobnym eksponacie skupia się historia kilku ważnych postaci oraz fenomenów w historii Górnego Śląska oraz góra Lhotse będąca jednym z najbardziej rozpoznawalnych szczytów na ziemi, na której życie stracił Kukuczka.
W 1979 roku gliwickie koło Polskiego Związku Alpinistycznego podjęło się organizacji pierwszej śląskiej wyprawy w Himalaje. Wyprawa miała wyjątkowo regionalny charakter, ponieważ do ekipy rekrutowani zostali głównie mieszkańcy województwa katowickiego. Wyjątek stanowił jedynie dwie osoby, które odpowiedziały na ogłoszenie: Norweg Håvard Nesheim oraz Ślązak mieszkający w RFN Robert Niklas. Koszt wyekspediowania 19 osobowej ekipy oszacowano wówczas na sumę miliona złotych. Wśród mecenasów wyprawy znalazły się m.in. władze Gliwic, górnośląskie zakłady przemysłowe oraz urząd wojewódzki, na czele którego stał wówczas Jerzy Ziętek. Wyprawa zakończyła się sukcesem. 4 października 1979 roku szczyt zdobyli Skorek, Heinrich, Czok i Kukuczka. Dla ostatniego z nich to pierwszy i upragniony ośmiotysięcznik otwierający drogę do dalszych wspinaczek. 9 października Lhotse zdobywają kolejni uczestnicy wyprawy Bilczewski, Baranek, Cholewa i Niklas. Śląska ekspedycja jest czwartą na świecie, która tego dokonała. Sukces podkreśla także brawurowy styl wejścia. Spośród ośmiu zdobywców, aż trójka zrezygnowała z użycia butli z tlenem. Jedną z pamiątek tego wydarzenia jest kawałek mosiężnej tabliczki z przymocowanym doń drobnym kamykiem z czwartego szczytu świata, będący podziękowaniem dla Jerzego Ziętka jednej z osób, która pozwoliła na podjęcie tego wyzwania.
Dziękujemy Fundacji Wielki Człowiek za udostępnienie archiwalnych zdjęć z wyprawy na Lhotse.
https://www.youtube.com/watch?v=AJI25dwuAaI