Poświęcenie nie zna granic / blok wykładów dotyczących powstania styczniowego w Muzeum Śląskim

W tym roku obchodzimy 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego, które było największym zrywem w historii Polski. W działania zbrojne oraz wspierające powstanie zaangażowało się całe ówczesne społeczeństwo. Powstanie to nie tylko blisko 1200 bitew i potyczek, ale przede wszystkim historia niezwykle interesujących osób, których poświęcenie w walce o wolność nie znało granic.

Historię tego niezwykle ważnego dla kształtowania polskiej tożsamości powstania, chcielibyśmy opowiedzieć 27.10.2023 r. poprzez blok dwóch wykładów.

Pierwszy z nich skupi się na przedstawieniu całościowej historii wydarzeń z lat 1863–1864. Poznamy przyczyny wybuchu zrywu, jego przebieg, ciekawych bohaterów oraz konsekwencje powstania dla polskiego społeczeństwa.

Drugi temat będzie dotyczył aspektu regionalnego – opowiemy, co w latach powstania styczniowego robili mieszkańcy Górnego Śląska, czy podejmowali walkę w oddziałach powstańczych oraz w jaki sposób kultywowano pamięć o tych wydarzeniach w przedwojennym województwie śląskim.

Prelekcje wygłosi dr Kamil Kartasiński, autor książek dotyczących powstania styczniowego oraz współpracownik Muzeum Historii Polski.

Program wydarzenia:

• 10.00–10.15 – część powitalno-organizacyjna
  • 10.15–11.00 – wykład o historii powstania styczniowego
  • 11.00–11.30 – przerwa kawowa
  • 11.30–12.15 – wykład „Powstanie styczniowe a Górny Śląsk”
  • 12.15–12.30 – ewentualne pytania, rozmowy w kuluarach
  • 12.30 – zakończenie