A A A
Szukaj
Close this search box.

Powstańcy śląscy, uczestnicy Powstania Warszawskiego

1 sierpnia 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie. Trwało 63 dni. W walkach wzięli udział również weterani walk na Górnym Śląsku z lat 1919–1921. Powstańcy śląscy mieszkali na terenie Warszawy przed wybuchem II wojny światowej. W latach 1936–1939 na terenie miasta było ich 137, którzy jako zweryfikowani członkowie należeli do Związku Powstańców Śląskich. Część z nich trafiła do stolicy po wrześniu 1939 roku, gdzie znaleźli schronienie. Zdaniem Władysława Sali, pierwszego prezesa Zarządu Głównego Oddziałów Młodzieży Powstańczej, „okupowana i powstańcza Warszawa pełna była Ślązaków, tych rodowitych i tych połączonych ze Śląskiem więzami przyjaźni i współpracy z lat międzywojennych”. Już pod koniec kampanii wrześniowej, z inicjatywy lokalnego Związku Powstańców Śląskich, założono konspiracyjną „Załogę Powstania Narodowego”, znaną również pod nazwą Związku Polski Niepodległej, a na początku października wydano pierwszy numer pisma „Monitor Informacyjny ZPN”. Pod auspicjami powstańców powstały też Kadra Polski Niepodległej, Strażacki Ruch Oporu „Skała” i „Zbrojne Wyzwolenie”. Powstańcy od 1942 roku należeli również do Armii Krajowej, m.in. Górnoślązaczka Anna Czechówna, rodem z podzabrzańskiej Sośnicy. Wchodzili też w skład Delegatury Rządu RP na Kraj, a także różnych partii politycznych.

Trudno jednoznacznie orzec, ilu weteranów powstańczych należało do ruchu oporu na terenie Warszawy, a także ilu wzięło udział w walkach w sierpniu i wrześniu 1944 roku, zarówno w działaniach bojowych, jak i na zapleczu. Byli kurierami i łącznikami, wchodzili w skład służb medycznych (np. Alfred Kolszewski, ps. „Wilczek”), pełnili w końcu funkcje dowódcze, jak np. Franciszek Rataj, były dowódca pułku pszczyńskiego, biorący udział w walkach na Woli, Starym Mieście i Muranowie, czy Remigiusz Grocholski, ps. „Brochwicz”.

  • Oto nazwiska niektórych z nich:
    Arczyński Marek Jan
    Białas Franciszek
    Bobkowski Stanisław
    Charlemagne Henryk
    Chwist Bogumił Szczepan
    Ciesielski Stanisław
    Czech Anna
    Dziama Tomasz
    Goldman Roman Tadeusz
    Grobelski Michał
    Gościmski Januariusz Zdzisław
    Jarczewski Tadeusz
    Jarema Euzebiusz Karol
    Kaniewski Szczepan
    Koprucki Józef
    Kostecki Kazimierz
    Leśniewski Stanisław
    Olbromski Antoni Robert
    Opalach Teofil
    Olszowiec Karol
    Pluta Czachowski Kazimierz
    Prztulski Jan
    Saryusz Stokowska Wiktoria
    Śruba Józef
    Sukiennicki Hubert
    Szopiński Stanisław
    Zakrzewski Wacław

Na podstawie: Z. Kapała, Powstańcy śląscy w Powstaniu Warszawskim, „Śląsk”, nr 8 (285) z sierpnia 2019, s. 8–10.

Pozostałe ,

DSF5645
Aktualności

Festiwal Gwarka / 22-23 listopada 2024

Serdecznie zapraszamy na ostatnią już edycję Szychty Kreatywnej. Podczas poprzednich Szycht rozmawialiśmy o rzemiośle i rzemieślnikach, przypominaliśmy sobie, jak wyglądały wakacje w dawnych latach, zwiedzaliśmy ogródki działkowe, a teraz wejdziemy w głąb ziemi!

Czytaj więcej »